Saksalla on takanaan vaisumpia vuosia, ja joukkueessa onkin meneillään eräänlainen sukupolvenvaihdos. Joukkueen ilmapiiristä on kuulunut monenlaisia huhuja, joista positiivisemmat kertovat Pat Cortinan luoneen joukkueeseensa hyvän ilmapiirin.
Kokenut Dennis Endras ei saavu kisoihin, mutta yllättäen joukkueen maalinsuulle on tunkua ja laadukasta tarjontaa.
Phoenix Coyotesissa torjuntavastuuta saanutta Thomas Greissia ei joukkueeseen kelpuutettu, mutta tuulahduksen Pohjois-Amerikasta tuo Washingtonin organisaatiossa torjuva Philipp Grubauer. Harjoitusottelussa Venäjän nollanneelle nuorukaiselle povataan kuitenkin jämäminuutteja, sillä ykkösvahdin viittaa kantanee viime vuoden tapaan Rob Zepp.
Tunnetuimmat saksalaiset kenttäpelaajat eivät lähde kisoihin. Alexander Sulzer ja Christian Ehrhoff ovat toki ennenkin olleet poissa arvokisoista, mutta heidän puuttumisensa jättää kokoonpanoon suuren aukon.
Nuorta lahjakkuutta
Hyökkäyspäässä mielenkiintoa riittää. Mukana on esimerkiksi huippulahjakas Leon Draisaitl, joka iski tällä kaudella WHL:ssä 64 ottelussa peräti 105 tehopistettä. Vasta 18-vuotias nuorukainen pelasi jo vuodenvaihteen U20-kisoissa, joissa hän toimi kapteenina.
Nuo kisat eivät sujuneet aivan toivotulla tavalla, kun Saksa joutui pelaamaan karsintaottelut Norjaa vastaan. Draisaitl näytti huonoa esimerkkiä muulle joukkueelle hankkimalla turnauksen aikana kaksi ulosajoa.
Siitä huolimatta isokokoinen hyökkääjä on äärimmäisen lahjakas pelaaja, jonka otteista Saksan maajoukkue saa hyötyä tulevina vuosina. Toinen lahjakkuus on jo pitkään Draisaitlin aisaparina pelannut ja U20-kisoissa hurmannut Dominik Kahun. Mies ei mahtunut kokoonpanoon viimeisissä harjoitusotteluissa, mutta kisakoneesta löytyi paikka myös Kahunille.
Saksa pullahti yllättäen ulos olympialaisista, ja näissäkin kisoissa katastrofi on lähellä. Joukkueen materiaalista puuttuu terävin kärki, ja putoaminen alempaan divisioonaan ensi vuodeksi on mahdollisuus. Alkulohkon tärkeimpiä koitoksia ovatkin ottelut muita pieniä, eli Latviaa, Kazakstania sekä isäntämaa Valko-Venäjää vastaan. Ryhmän kiekollinen osaaminen niin rajallista että samantasoiset maat voivat hyvinkin päihittää saksalaiset. Isompia maita Saksa voi lähteä haastamaan vailla paineita.