Heikkinen pelasi silloisessa JyP HT:ssa kuusi kautta ykkösdivaria sekä vielä kahdeksan kautta SM-liigaa vuosien 1985 ja 1995 välillä. Hän oli mukana kausilla 1988-89 ja 1991-92 hopeaa sekä 1992-93 pronssia voittaneissa JyP HT:n joukkueissa. Mitaleita ei sitten Heikkisen aikojen ole Jyväskylään siunaantunut lisää, mutta joukkue on kuitenkin pelannut hänen mukaansa odotetusti tälläkin kaudella.
- Joukkueen sijoitus tällä kaudella on aika lailla sitä, mitä on odotettu. Ehkä yllättävää ovat olleet pitkät tappioputket; niitä en olisi uskonut tälle ryhmälle tulevan. Mutta sijoitus on resurssien ja odotusten mukaan tällä hetkellä, Heikkinen miettii.
Joukkuetta pitkään vaivannut nollaputki oli Jaakko Uhlbäckin toimesta katkennut hetki ennen haastattelun tekoa. Vaikka JYP teki maalaamattomuudellaan SM-liigan historiaa, maalinteon vaikeus on Heikkiselle tuttua omilta pelivuosiltakin.
- Kaudella 1991-92 olin tullut Ruotsista takaisin JYPiin ja taisin olla vielä kapteenikin silloin. Pelasin kuusitoista peliä tehoilla 0+0. Kyllä se ahdistusta tuo ja näkyy selvästi otteissa.
- Ei kurssin kääntämiseen oikein mitään poppakonsteja ole. Pitää vain pyrkiä unohtamaan maalittomuuden tuomat paineet. Siellä on 20 muutakin ukkoa, joten pitää itse vaan yrittää parhaansa, Heikkinen pohtii.
Markku Heikkisen aktiivipeliura loppui kauteen 1995-96, jonka hän kiekkoili Tanskassa. Pelituntumaa 42-vuotias puolustaja pitää kuitenkin edelleen yllä Ukkometsoissa, jossa kiekkoilee enemmänkin entisiä JYP-kiekkoilijoita.
- Pertti Rastela, Tero Lehikoinen, Marko Virtanen, Pekka Lumela, Juha Virenius maalilla, Heikkinen luettelee.