Avalanche - Kings 2-1
Teemu Selänne teki ensimmäisen maalinsa 20 otteluun ja tuo maali katkaisi samalla Coloradon kuuden ottelun voitottoman putken. Selänne laukoi onnistuneesti suoraan Paul Kariyan poikittaissyötöstä reilut viisi minuuttia ennen loppua.
Ottelun muut maalit merkittiin Coloradon Matthew Barnabylle ja Los Angelesin Nathan Dempseylle. Esa Pirnes oli Dempsey maalin toinen syöttäjä.
Steve Moore oli seuraamassa ottelua ensimmäisen kerran vakavan loukkaantumisensa jälkeen. Ossi Väänäselle puolestaan ottelu oli 300. NHL:ssä.
Detroit pisteen päässä konferenssivoitosta
Red Wings - Wild 5-3
Brendan Shanahan oli maalilla ja syötöllään Detroitin sankari, kun Detroit nousi NHL:n ykköseksi. Avauserän maaleista vastasivat kuitenkin kotijoukkueen Darren McCarty ja Jiri Fischer sekä vieraiden Andrei Zyuzin.
Toisen erän alku oli punasiipien juhlaa, sillä Shanahan sekä Boyd Devereaux lisäsivät lukemiksi 4-1 kahdessa ja puolessa minuutissa. Alexandre Daigle teki kaksi maalia ja toi Wildin maalin päähän, mutta Pavel Datsyuk viimeisteli loppulukemat 5-3.
Detroit pelasi edelleen ilman Kris Draperiä ja Robert Langia, mutta heidän uskotaan palaavan seuraavaan otteluun.
Buffalo jatkaa taisteluaan
Sabres - Blue Jackets 6-0
Buffalo Sabres toivoo, ettei sen kiri alkanut liian myöhään. Kolme ottelua ennen runkosarjan päätöstä New York Islanders on kolme pistettä edellä.
Kotijoukkue onnistui maalinteossa kahdesti ennen avauserän puoliväliä. Dmitri Kalininin maali kimposi Scott Lachancen luistimesta ja Derek Roy laukoi 2-0 pari minuuttia myöhemmin.
Toisessa erässä Kalinin onnistui alivoimalla, ja päätöserässä tolppien väliin osuivat myös Maxim Afinogenov, James Patrick ja Chris Taylor.
Martin Biron tarvitsi 23 torjuntaa uransa 100. voittoon.
Kalinin oli ensimmäinen Sabres-puolustaja lähes kolmeen vuoteen, joka onnistui kahdesti maalinteossa. Columbuksen neljän ottelun voittoputki katkesi.
Tampassa huikeat loppuminuutit
Lightning - Senators 4-5 ja
Avauserässä Cory Stillman ja Martin Havlat maalasivat kertaalleen, mutta seuraavaa maalia saatiin odotella kolmanteen erään. Daniel Alfredsson vei Ottawan johtoon, mutta Dan Boyle tasoitti pikaisesti.
Dave Andreychuk vei Tampan toista kertaa johtoon ajassa 56.48. Ilo oli kuitenkin lyhytaikaista, sillä Marian Hossa tasoitti 25 sekuntia myöhemmin ja ajassa 58.51 Mike Fisher vei vieraat johtoon. Andreychuk toi Tampan vielä tasoihin ja mentiin jatkoajalle, jossa Chris Phillips laukoi siniviivalta voittomaalin tasan minuutti ennen loppua.
Andreychuk on tehnyt vähintään 20 maalia kaudessa 19 kertaa, vain Ron Francis ja Gordie Howe ovat pystyneet parempaan. Alfredsson ohitti Alexei Yashinin Senatorsin kaikkien aikojen parhaana maalintekijänä.
Taistelu Koillisen voitosta jatkuu tiukkana
Maple Leafs - Thrashers 4-2
Omistajaa vaihtanut Atlanta Thrashers aloitti ottelun hienosti, kun Dany Heatley ja Serge Aubin veivät joukkueen 0-2-johtoon viidessä ja puolessa minuutissa.
Tie Domi ja Alexander Mogilny toivat vaahteranlehtipaidat kuitenkin tasoihin ennen erän päätöstä. Gary Roberts teki hienon esityön Mogilnyn maaliin taklaamalla Frantisek Kaberlen ulos tilanteesta ennen ratkaisevaa syöttöä.
Roberts teki itse 3-2-maalin kolmannen erän alussa ja Nik Antropov viimeisteli loppulukemat muutamaa minuuttia myöhemmin.
Torontolla ja Bostonilla on 99 pistettä, Ottawalla 98 Koillisen divisioonan kärjessä. Divisioonavoittajat sijoitetaan konferenssissa sijoille 1, 2 ja 3.
Carolinan vierasputki katkesi
Panthers - Hurricanes 3-1
Florida ratkaisi ottelun erikoistilanteista. Kristian Huselius teki avausmaalin ylivoimalla, kun Olli Jokisen syöttö Niklas Hagmanille kimposi Canes-pakista ruotsalaiselle. Myös Matt Cullen teki ylivoimamaalin, jolla Panthers siirtyi 2-0-johtoon.
Jaroslav Svoboda kavensi pian, mutta ottelun viimeisen maalin iski kuitenkin Olli Jokinen tyhjään Carolina-maaliin.
Floridan maalilla Roberto Luongo torjui tällä kertaa "vain" 28 kertaa.
Carolina oli viimeksi jäänyt pisteittä vierasottelussa 14. helmikuuta.
Cloutierille 30 voittoa täyteen
Canucks - Coyotes 6-1
16 kertaa torjuneelle Dan Cloutierille voitto merkitsi sitä, että hän on nyt voittanut 30 ottelua kolmena kautena peräkkäin. Muista nykyisistä NHL-maalivahdeista vain Martin Brodeur on yltänyt vastaavaan.
Ottelun ensimmäinen erä meni maaleitta, mutta Matt Cooke siirsi Canucksin johtoon toisessa erässä, joka meni lopulta 4-0 kotijoukkueelle. Muut maalit tekivät Markus Näslund, Daniel Sedin ja Brent Sopel. Sami Salo merkittiin kakkossyöttäjäksi Näslundin ja Sedinin maaleihin.
Kolmannessa erässä Artem Chubarov ja farmista takaisin nostettu Jason King tekivät jo lukemiksi 6-0. Ivan Novoseltsev rikkoi Cloutierin nollapelin ajassa 57.53.
Jarkko Ruutu huilasi edelleen, mutta on päässyt jo jäälle ja saattaa palata jo tämän viikon aikana.