Joukkueensa paras pistemies Artem Iossafov kuvailee oloaan hieman pettyneeksi ja kertoo että joutuminen karsintasarjaan oli kova paikka joukkueella ja hänelle itselleen.
- Kausi oli joukkueelle vaikea. Tuli pitkiä tappioputkia ja kärsittiin liikaa yhden maalin tappioita. Oikeastaan missään vaiheessa ei saatu kunnon voittoputkea, josta joukkueen itseluottamus olisi kasvanut, tilittää vantaalaishyökkääjä.
- On kuitenkin tärkeää, että jokainen varmasti kehittyi yksilönä paljon, sillä pelitapa oli hyvin kiekollinen. Saatiin usein pitkiä hyökkäyksiä vastustajien päätyyn, mutta tehottomuus vaivasi melkein koko kauden.
Kulunut kausi oli kuitenkin vasta ensimmäinen Pekka Kangasalustan ja Marko Tuomaisen ollessa puikoissa, joten kehittymiseen varaa ja aikaa on vielä rutkasti jäljellä. Sekä Iossafov että Kangasalusta korostivat pelaajien kehittymisen merkitystä joukkueessaan. Monet pelaajat ovat kehittyneet kauden aikana, ja ovat valmiimpia ensi kauden alkaessa.
- Vaikka pelilliseen tavoitteeseen emme päässeet tällä kertaa, yksi asia missä ainakin onnistuttiin, oli pelaajien kehittymien. Muutama pelaaja pääsi kesken kauden pelaamaan SM-liigaan. Se kertoo siitä, että ollaan tehty oikeita asioita ja se antaa uskoa muille pelaajille, että siirto SM-liigaan on mahdollista.
Iossafov on kaikesta huolimatta kuitenkin tyytyväinen omaan suoritukseensa. Kausi sujui hyvissä merkeissä ja pisteitä tuli mukavaan tahtiin. Pelaaminen joukkueessa, joka ei ole kaudesta toiseen kärkisijoilla, ei välttämättä aina ole sitä kaikista mielekkäintä puuhaa. Myös pisteiden teko tällaisessa joukkueessa vaatii pelaajalta enemmän.
- Henkilökohtaisesti kausi meni ihan hyvin. Peliaikaa tuli reilusti ja tehojakin syntyi jonkin verran. Toki pisteitä olisi voinut tehdä enemmänkin. Loukkaantumisiltakin vältyttiin tällä kertaa lukuunottamatta yhtä vammaa, mutta siitäkin selvittiin viikon levolla.
Iossafov pitää tavoitteenaan vielä jonain päivänä päästä pelaamaan SM-liigaa. Mahdollisesti myös muut liigat ovat Iossafovin kiikarissa, mutta ammattilaisuran kehityskaaren alkupää on hyvä aloittaa SM-liigasta ennen ulkomaille tavoittelua.
- Totta kai tavoitteena on päästä pelaamaan SM-liigaa, niin kuin varmasti suurimmalla osalla Mestis–pelaajista on. Paljon töitä on tehty sen eteen, että sinne pääsisi joskus pelaamaan. Myös muut Euroopan sarjat kiinnostavat jatkossa, mutta päätavoite on tällä hetkellä SM-liigassa.
Lähtökohtaisesti Kiekko-Vantaalla on hyvät tavoitteet taistella ensi kaudella paremmasta sarjapaikasta. Ensi kaudella uusi "vantaalaisempi" joukkue taistelee mestaruudesta tosissaan ja kovaa. Joukkue on täynnä kunnianhimoisia nuoria pelaajia ja valmentajia, jotka haluavat näyttää osaamisensa.