Vaasan Sportin puolustaja Atro Leppänen valittiin Liiga-pelaajien äänestyksessä kuluvan runkosarjan parhaaksi pelaajaksi. Leppänen palkitaan Kultainen Kypärä -nimeä kantavalla palkinnolla perjantaina ennen Sportin kotiottelua Kiekko-Espoota vastaan.
Leppänen sai äänestyksessä yhteensä 854 pistettä ja ylivoimaiset 144 ykkössijaa ennen toiseksi tullutta Helsingin IFK:n Jori Lehterää (329 pistettä, 28 ykkössijaa) ja kolmanneksi äänestettyä Oulun Kärppien Michal Kovařčíkia (260, 23).
Leppäsen keräämä pistemäärä on Kultainen Kypärä -äänestyksen uusi piste-ennätys.
– Palkinnon saaminen tuntuu totta kai hyvältä. Palkinto viestii siitä, että on tullut onnistuttua huolimatta siitä, että on ollut todella laadukkaita vastapelaajia vastassa, Leppänen kommentoi valintaansa.
– Tämä kausi on mennyt kyllä erittäin hyvin. Koko kauden mittaan on ollut tasaista suorittamista ja ei ole tullut pidempiä huonoja jaksoja.
Leppänen rikkoi kuluvalla kaudella puolustajien yhden kauden runkosarjan piste-ennätyksen, joka oli Pekka Rautakallion nimissä yli 45 vuotta. Ennen Sportin kahta viimeistä runkosarjaottelua Leppänen on kerännyt 58 ottelussaan 19+42=61 pistettä. Puolustaja on Kovařčíkin jälkeen Liigan pistepörssin toisena.
Leppänen on kuluvalla kaudella rikkonut myös puolustajien yhden ottelun piste-ennätyksen, kun hän viimeisteli tehot 3+3 Kouvolan KooKoota vastaan 18. tammikuuta. Joulukuussa hänet valittiin puolestaan Liigan marraskuun pelaajaksi.
Viime kaudella kiertopalkinnon voitti JYPin hyökkääjä Jerry Turkulainen.
Lisäksi Pelaajayhdistys valitsi kahdeksatta kertaa peräkkäin parhaaksi erotuomariksi Antti Bomanin. Boman päihitti Kultainen Pilli -äänestyksessä Riku Branderin ja Anssi Salosen niin ikään selvästi 544 pisteellä ja 86 ykkössijalla.
– Aina kivaa saada huomionosoitus omasta tehdystä työstä. Kyllä tämä palkinto tuntuu erityiseltä, kun on vielä pelaajien äänestämä, sillä pelaajille tätä kuitenkin tehdään. Olen hyvin kiitollinen palkinnosta ja intohimolla jatkan tuomarointia, Boman kiitti.
Boman palkitaan Vaasassa samassa ottelussa Leppäsen kanssa.