Boyd Gordon loukkasi itsensä blokatessaan laukausta viime torstaina ottelussa Chicago Blackhawksia vastaan. Hän ei pelannut perjantain Ducks-ottelussa, ja päävalmentaja Dave Tippettin mukaan edessä on viikkojen huili.
Gordon on pelannut keskimäärin 11.57 minuuttia per ottelu ja kerännyt kaksi syöttöpistettä 47 ottelussa. 32-vuotiaan sentterin arvo ei kuitenkaan piile tehoissa, vaan aloituksissa - Coyotes on liigan paras aloitusjoukkue 53, prosentilla, ja Gordon on voittanut 646 aloituksestaan 57,3%.
Gordon on myös tärkeä alivoimapelaaja. Hän on saanut joukkueestaan toiseksi eniten alivoima-aikaa (130 minuttia) ja blokannut 32 laukausta.
Todennäköinen korvaaja Gordonille löytyy kolmikosta Dustin Jeffrey, Laurent Dauphin tai Tyler Gaudet.