Maalivahtiosastolla Calgaryn Stanley Cup -finaaleihin johdattanut Miikka Kiprusoff otti odotetusti paikkansa ja myös Kari Lehtonen ja Vesa Toskala olivat jokseenkin odotettavia valintoja. Hyvän kauden pelannut Pasi Nurminen ei kuitenkaan mahtunut joukkueeseen maalivahtien ollessa se ryhmä, jossa Leijoniin on eniten tunkua.
Suomi julkaisi vain seitsemän puolustajan nimet ja noiden pelaajien joukossa ei ole Janne Niinimaata. Mielenkiintoisin nimi puolustuksen osalta on Jere Karalahti, jonka nimeä ei listassa ainakaan vielä näy.
Mielipide: Jere Karalahti jätettiin ulos maajoukkueesta, koska NHL näin päätti. Onko NHL:n valta kasvamassa jo liian suureksi jääkiekkoilevassa maailmassa?
[lue lisää] |
NHL on kieltänyt Karalahden osallistumisen turnaukseen ja tämän vuoksi häntä ei joukkueeseen ole toistaiseksi nimetty. Muutoin pakistossa ei yllätyksiä koettu, ellei nuoren Joni Pitkäsen valintaa sellaisena pidetä.
Hyökkäyspäässä nähdään kolme pelaajaa eurooppalaisilta jäiltä, joista Mikko Elorannan valinta tietää ainakin yhtä SM-liigassa viime kaudella pelannutta pelaajaa World Cup -ryhmään. Sveitsistä pelaavista joukkueeseen mukaan pääsevät Ville Peltonen ja Jukka Hentunen.
Summanen näyttäisi panostavan erityisesti duunariosastoon, sillä joukkueessa on mukana iso nippu roolipelaajia. Riku Hahl, Ville Nieminen, Jarkko Ruutu, Antti Laaksonen ja Eloranta ovat parhaimmillaan juuri haalarihommissa.
Maalivahdit
Kari Lehtonen
Miikka Kiprusoff
Vesa Toskala
Puolustajat
Joni Pitkänen
Kimmo Timonen
Ossi Väänänen
Sami Salo
Aki Berg
Teppo Numminen
Toni Lydman
(Jere Karalahti), riippuen peliluvasta
Hyökkääjät
Teemu Selänne
Ville Nieminen
Saku Koivu
Olli Jokinen
Tuomo Ruutu
Ville Peltonen
Mikko Eloranta
Antti Laaksonen
Sami Kapanen
Jukka Hentunen
Jere Lehtinen
Riku Hahl
Jarkko Ruutu
Niko Kapanen
Esa Pirnes