Ilves ja HIFK kohtaavat toisen kerran tällä kaudella. Ensimmäinen kohtaaminen marraskuun puolivälissä Helsingissä päättyi kotijoukkueen voittoon. Keskiviikkona Ilves tavoittelee Hakametsässä samaa.
Joukkueiden kuntopuntarit ovat varsin erilaiset. Viiden viimeisen pelin otannalla HIFK on Liigan neljänneksi paras, Ilves vasta kymmenes. Mielenkiintoinen yksityiskohta on kuitenkin se, että viidessä viime pelissään HIFK on pelannut 13 kertaa ylivoimaa onnistumatta kertaakaan maalinteossa.
Ilves puolestaan on viidessä viime pelissään onnistunut pelamaan kaikki 19 ilman takaiskumaaleja, vaikka koko kauden otannalla Ilves on Liigan toiseksi heikoin alivoimajoukkue. Tupsukorvia huonommin alivoimalla on onnistunut vain keskiviikon vastustaja HIFK.
Molemmilla joukkueilla on kuitenkin alla onnistunut viikko. Ilves haki arvokkaat vierasvoitot Vaasasta ja Oulusta, mutta hävisi ainoan kotiottelunsa Lukolle 0−1. Erityisesti Sport-ottelun tehokas kolmas erä ja onnistunut pelaaminen Kärppiä vastaan toivat valoa llveksen synkkään syksyyn.
HIFK pelasi viime viikolla neljä peliä, joista se voitti kolme. Voitto-otteluissa joukkuetta vastaan tehtiin vain kolme maalia. Viimeisimmässä pelissä helsinkiläiset kuitenkin hävisivät Lahdessa voittomaalikilpailun jälkeen.
Katseet kääntyvät Keräseen
Itsenäisyyspäivänä Ilves vahvisti pitkään huhutun ja odotetun siirron, kun Jokereista potkut saanut Michael Keränen palaa muutaman vuoden tauon jälkeen Liigaan ja Ilvekseen. Kaudella 2013-14 Keränen pelasi Ilveksessä piste per peli -tahtia, ja odotukset ovat korkealla nytkin.
Keräsellä on sen verran yhteistä historiaa myös HIFK:n kanssa, että viimeisimmän Ilves-kautensa jälkeen Keränen solmi HIFK-sopimuksen, mutta siirtyikin Pohjois-Amerikkaan.
Ilves saa vahvistuksen myös puolustukseensa, kun kolme viikkoa sivussa ollut Veli-Matti Vittasmäki palaa kokoonpanoon. Erinomainen puolustava puolustaja on tervetullut lisä neljänneksi eniten maaleja päästäneeseen Ilves-miehistöön.
HIFK:n hahmoja viime viikolla olivat puolustaja Teemu Eronen ja Jasse Ikonen. Eronen takoi kolmessa pelissä tehot 2+3, joka on isompi saldo kuin kauden aiemmissa peleissä yhteensä. Ikonen puolestaan pääsi pisteille kaikissa neljässä viime viikon otteluissa. Hyökkääjän saldo oli komea 3+2.
Myös maalivahti Kevin Lankinen oli vahvassa vireessä, vaikka Pelicansia vastaan joutuikin antautumaan kolmesti. SaiPaa ja Kärppiä vastaan Lankinen taas torjui yhteensä 48 kertaa ja päästi vain yhden maalin.