- Yksi valmentajaurani helpoimmista otteluista, summasi Kerhon valmentaja Jukka Jalonen ottelun jälkeen.
Paremmin ei olisi voinut ottelua tiivistää. Haavoittunut ässälauma nuoli haavojaan, kun kilpensä kiillottanut isäntäjoukkue pyöritti peliä näytöstyyliin 60 minuuttia. Porilaiset olivat kuin varjo siitä, kun joukkueet kohtasivat ensimmäistä kertaa tällä kaudella Porissa.
Virran saama ulosajo puhutti
Patapaidat tulivat kohtuullisen pirteästi ottelun alkuun, mutta jo parin minuutin pelaamisen jälkeen pelaaminen loppui ja isännät saivat otteen itselleen. Ensimmäisen HPK –pyörityksen pani alkuun Harri Suutarinen, joka nousi röyhkeästi pakin ohi yrittämään maalintekoa. Vieraiden maalissa pelannut Scott Langkow veti kuitenkin pidemmän korren. Langkown torjunnan jälkeen kiekko pyöri vimmatusti Ässien päädyssä, mutta maalia ei syntynyt.
Ritareiden pyöritys päättyi nopeaan porilaisten vastaiskuun. HPK:n maalivahti Joni Puurula pelasti varman läpiajotilanteen oikea-aikaisella syöksyllään kiekon päälle. Muutama minuutti myöhemmin rangaistuksen saanut Ässä –puolustaja Atte Valli oli karata läpiajoon suoraan jäähyboxista, mutta tilanteen pelasti Kerhon Tuukka Mäkelä tiikerinloikallaan.
kuvakooste |
Loppuerässä Ässät ei saanut tilanteita aikaiseksi ja pelin painopiste siirtyi täydellisesti vierailijoiden päätyyn. Parhaan hämeenlinnalaispaikan tyri Janne Lahti, joka pitkän pyörityksen jälkeen löysi itsensä maalin edestä kiekollisena. Lahti yritti nostaa kiekkoa rystypuolelta takapesään, vaikka takakulmalla olisi majaillut Hannu Väisänen täysin vapaana.
Ottelun puhutuin tilanne koettiin kuitenkin viitisen minuuttia ennen erän loppua. Jyrki Louhi väänsi ässäpäädyssä Jari Korpisalon kanssa, kun HPK:n Tony Virta pääsi taklaamaan Korpisaloa hiukan puun takaa. Erinomaisesti sijoittunut päätuomari Juha Pajunen ei nähnyt tilanteessa mitään rikettä, mutta ”Korpin” jäädessä jäälle makaamaan verta vuotavana, peli vihellettiin poikki ja Virta komennettiin suihkuun. Tilanteessa ei muuten mitään rikettä ollut, mutta hiukan turha taklaus oli, sillä Louhi oli jo saanut kiekon karvattua kotijoukkueelle.
Ensimmäisen erän lopun ajan kotijoukkue esitti kotiyleisölleen dominoivaa alivoimapelaamista, eikä porilaiset saaneet yhtäkään kunnon laukausta kohti Joni Puurulaa.
Naurunremakkaa ja hienoja maaleja
Toisen erän alussa Jari Korpisalo palasi kehiin nenänvarsi paikattuna. Erikoista paluussa oli se, että veren tahrima pelipaita oli vaihtunut uuteen, joka kantoi numeroa 43. HPK sai tapettua Virran viiden minuutin rangaistuksen leikiten ja toiseen erään luisteli lyöty vierasjoukkue.
kommentti HPK:n pakiston isoin järkäle Marko Toivonen hauskuutti yleisö maalillaan ja tyylikkäällä taklauksen vastaanotolla. Toivonen on toistaiseksi pelannut selvästi yli odotusten.
[lue lisää] |
Heti erän alussa Janne Lahdella oli kaksi tuhannen taalan paikkaa siirtää isännät johtoon, mutta tänään miestä vaivasi kiekkoilijoille tutut makaroniranteet, joten tulos oli sen mukaista. Myös Tomas Kucharcikilla oli kahdesti tilaisuus rikkoa kuparinen, mutta epäonnistunut veto ja hiukan maalin ohi lipunut ohjaus vesitti yritykset.
Ensimmäinen maali näki päivänvalon Ässien Tuomo Harjulan istuman kaksiminuuttisen aikana. Tomas Kucharcik pyöritti ylivoimaa porilaisten b-pisteen kaarella ja kun mies ei löytänyt syöttöpaikkaa, päätti hän ampua itse. Laukaus osui heittäytyneeseen porilaispuolustajaan, josta kiekko pomppi suoraan Teemu Aallon lapaan siniviivalle. Aalto laukoi välittömästi kiekon maalille, missä Vladimir Vujtek mailoineen ohjasi kiekon ohi hölmistyneen Scott Langkown.
Minuutti myöhemmin ritarilauma siirtyi jo 2-0 –johtoon. Pirteästi Ässiä vastaan esiintynyt Anders Burström kaivoi kiekon väkisin patapaitojen päädyssä itselleen. Burström kuljetti kiekon maalin taakse, josta hän tarjoili makeaa testisopimuksella Kerhossa olevalle Marko Toivoselle. Toivonen pamautti hallitusti one-timerinsa Langkown längistä sisään ja avasi samalla maalitilinsä ritarinutussa.
Viitisen minuuttia myöhemmin tuomion kellot soivat jo kolmannen kerran aneemiselle ässäryhmälle. Neljän HPK –maalin aikana kentällä ollut Pasi Peltonen seurasi katseella, kun Vladimir Vujtek syötti kiekon Ässien siniviivalle nousseelle Janne Laakkoselle, joka karkasi porilaispuolustajilta läpiajoon. Laakkonen hassutti Langkown sisäisen kompassin sekaisin ja nosti rystyltä illan kolmannen osuman.
- Ei olla löydetty syytä, miksi tauon jälkeen peli ei ole luistanut. Tuuri on loppunut ja sitä kautta on sitten uskokin lähtenyt joukkueelta pois, ottelun paras Ässä Atte Valli ruoti patapaitojen ongelmia.
Erän lopussa Ässillä oli vielä hetken pyöritys, mutta viimeisenä lukkona Joni Puurula HPK:n maalissa tyrehdytti porilaisten yritykset.
Ohjeita ihmisten huijaamiseen a´la Vladimir Vujtek
Kolmas erä oli luokatonta pelailua, jossa nähtiin pari maalia. Suvantovaihetta kesti aivan ottelun loppuhetkille asti. Ainoa ja kiistatta ottelun kirkkain hetki koettiin hiukan jälkeen ottelun puolivälin, kun jäähallissa olleet saivat jälleen kerran osoituksen maestro Vujtekin taidoista.
Sitä ennen kuitenkin Tomas Kucharcik ennätti synkentää patapakan iltaa siirtämällä Kerhon 4-0 –johtoon. Kucharcik otti mallia Janne Laakkosen 3-0 –osumasta ja potki porilaispuolustajilta karkuun. Täysin identtiset veivit, Scott Langkow sumpille ja kiekko etupesään rystypuolelta. Maalin syöttäjäna toimi Marko Tuulola.
Hieman ritareiden maalin jälkeen isännät passivoituivat hetkeksi ja Joni Puurula oli lahjoittaa nollapelinsä Ässille seikkailemalla maalin takana ilman suuntaa. Lopulta kiekko löysi itsensä tyhjän HPK –maalin eteen, jossa kotijoukkueen puolustajat torjuivat porilaisten laukauksia onnistuneesti Puurulan ihmetellessä tilannetta maalin takana.
Kaunista, oi niin kaunista. Pehmeää. Niin paljon taitoa. Vladimir Vujtek. HPK:n viides maali oli täysin em. herran käsialaa. Olli Korkeavuori avasi pelin Vujtekille Ässien siniviivalle. Vujtek nousi kohti vierailijoiden maalia ja hupsista, yllättäen tämä Picasson kaltainen taiteilija höplötti jalkakikalla kentällä olleet pelaajat kuutamolle. Onneksi yksi mies oli tarpeeksi tottunut Vujtekin maagisiin käsiin. Tomas Kucharcik sai viimeistellä tähän mennessä yhden kauden kauneimmista maaleista tyhjään verkkoon ilman estelyitä. Koulumaali, joita ei enää nykykiekossa nykyään näe.
- Ei paljon mutinoita. HPK oli tänään selvästi parempi ja ratkaisi kylmäpäisesti paikoista, Ässien luotsi Mika Toivola totesi lehdistötilaisuudessa.
Tähtitarhan ryhtiliike
Jos ottelusta hakee porilaisittain jotain positiivista, on se erittäin ennakkoluulottomasti puolustuksessa häärinyt tulokas Atte Valli. Valli oli kirkkaasti paras porilainen itsenäisyyspäivän illassa ja sai myös erittäin paljon vastuuta valmentaja Mika Toivolalta.
- Pelaan nyt ensimmäisiä pelejäni ja pikku jännityksen mukana tulee myös junnuvirheitä, mutta eteenpäin mennään koko ajan. Saa kiittää valmentajaa, että uskaltaa peluuttaa. Sorokinsin loukkaantumisen myötä olen nyt päässyt peleihin mukaan, Valli summaili ensimmäisiä liigapelejään.
Myös Valli tiedostaa patapaitojen ahdingon, mutta on varma, että Ässien korttitalo nousee uudelleen.
- Pidetään joukkueen kanssa varmaan pikku palaveri ja pohditaan asioita. Kyllä se siitä sitten kääntyy kun saadaan muutama maali, yksi voitto ja sitä kautta lisää itseluottamusta, Valli lopetti hikisen iltapuhteen jälkeen.
Hämeenlinnassa puhuttiin TPS –tappion jälkeen paljon ritareiden kirkkaimpien tähtien otteista. HPK:n valmentaja Jukka Jalonen vaati kultakimpaleiltaan enemmän ja kahdessa viime ottelussa tahti on ollut erittäin tappava.
- Minä kerroin meidän tähdille mitä odotan heiltä. En voi vaatia nelos- kolmosketjun pelaajilta, että ne ratkoo meidän pelejä. Kyllä ne hommat tekee ne, jotka eniten rahaa saa ja kaikki tietää ketä he ovat ja he tietävät sen itsekin. Mielestäni sellainen ryhtiliike tapahtui ja vastuunotto parani. Ei meidän tähdet huonosti ole pelanneet ja varmasti ovat yrittäneet, mutta kuitenkin viimeinen silaus puuttui ja nyt se on selkeästi parempaan päin, Jukka Jalonen valotti tähtitarhan heräämistä.
Illan ottelun tiimoilta ei sovi unohtaa myöskään nollapelin pelannutta Joni Puurulaa, joka on tuurannut erittäin onnistuneesti kaksi viikkoa loukkaantuneena ollutta Rob Tallasia. Puurula sai ottelun jälkeen ansaitut kehut Jaloselta.
- Niinä hetkinä kun meidän ote vähän lipsui, Puurula otti muutaman hyvän kopin ja siinä mielessä kyllä pelasi tänään itselleen nollapelin, Jalonen lopetti tyytyväisenä.