Colton Parayko solmi Bluesin kanssa kahdeksanvuotisen sopimuksen − "Tämä on paikka, jossa haluan olla"

NHL / Uutinen
Parayko voitti Stanley Cupin Bluesin kanssa.
Kuva © Getty Images
Tuore sopimus pitää kanadalaisen missourilaisjoukkueessa vuoteen 2030 asti.

Colton Parayko, 28, on tehnyt kahdeksanvuotisen jatkosopimuksen St. Louis Bluesin kanssa. Puolustajalla oli yksi vuosi jäljellä hänen aiempaa viiden vuoden sopimustaan.

Uusi sopimus on arvoltaan 52 miljoonaa dollaria ja sen vuotuinen arvo on 6,5 miljoonaa dollaria. Kontrahti päättyy kauteen 2029−30.

− St. Louis on ollut kotini nyt kuusi kautta ja tämä on paikka, jossa haluan olla. Kaikilla suhteilla, joita olen solminut, joukkuekavereilla, joita minulla on ollut ja tämä organisaatio ovat kaikki tehneet ison vaikutuksen minuun. Voittaminen täällä 2019 oli erityistä ja haluan mahdollisuuden pysyä täällä ja toistaa sen, totesi Parayko ja viittasi Bluesin voittamaan Stanley Cupiin.

Alun perin kolmannella kierroksella vuoden 2012 varaustilaisuudessa Bluesin varaama Parayko on toistaiseksi pelannut 418 NHL:n runkosarjaottelua ja tehnyt 171 pistettä.

» Lähetä palautetta toimitukselle