Kriisijoukkue vaihtui, NHL palkitsi

NHL / Uutinen
NHL-kierros oli mielenkiintoinen. Capitals ja Islanders mittelivät jumbofinaalissa kriisjoukkueen tittelistä, kun taas Flames ja Sharks katsoivat kumpi voittoputkessa olevista joukkueista jatkaa menestystä. Nikolai Zherdev pelasi ensimmäisen NHL-ottelunsa ja NHL jakoi kuukuisittaisia palkintoja.

NHL valitsi kuukauden parhaaksi hyökkääväksi pelaajaksi Washingtonin Robert Langin. Tshekki ei jättänyt valitsijoille juuri vaihtoehtoja, sillä hän kasasi marraskuun 14 pelissä 22 pistettä. Hän ei jäänyt pisteittä yhdessäkään ottelussa. Kiriapua antoi lähinnä Vanvouverin Markus Näslund 17 pisteellään. Kuukauden puolustava pelaaja on Devilsit voittoputkeen johtanut maalivahti Martin Brodeur. Devils pelasi 13 ottelua peräkkäin ilman tappiota. Brodeurin ykköshaastaja oli Coloradon veskari David Aebsicher. Kuukauden tulokas on Vancouverin maalikone Jason King. King kasasi 14 ottelussa tehot 8+3. Niskaan hengittivät Islandersin Trent Hunter, Carolinan Eric Staal ja Edmontonin puolustaja Marc-Andre Bergeron.

Jan Bulis kalasti jäähyn ja iski voiton

Canadiens- Lightning 3-2

Montreal Canadiensin alkukaudesta kertoo jotain se, että joukkue kykeni vasta Tampaa vastaan nousemaan voittoon sen jälkeen, kun on päästänyt ottelun ensimmäisen maalin. Voittoisa ilta antoi varmasti paljon eväitä quebeciläisille tulevaa varten: joukkue nousi voittoon takaa-ajoasemasta loppuhetkien maalilla, kapteeni Saku Koivu avasi maalitilinsä, Jose Theodore voitti 100. ottelunsa maalillaan ja Canadiens nousi 50% prosentin joukkueeksi. Tampa Bay sen sijaan seilaa huonoissa tuulissa, nyt voitottomien ottelujen sarja on jo viiden ottelun mittainen.

Ottelun voiton ratkaisi Jan Bulis ottelun loppuhetkillä. Maalintekijä itse luonnehti laukaustaan epäonnistuneeksi sutaisuksi, jota Nikolai Khabibulin ei maalillaan edes kunnolla huomannut. Voittomaali syntyi kolmisen minuuttia sen jälkeen, kun Vincent LeCavalier oli tasoittanut pelin. Bulis myös ripittäytyi, sillä hän oli hankkinut ylivoimatilateen ennen maaliaan:

-Huijasin vähän tilanteessa. Tunsin Dan Boylen mailan kaulassani. Kosketin sitten kaulaani ja tuomari meni vähän halpaan.

Canadiensin sisäisen pistepörssin ykkönen Mike Ribeiro oli ottelusta sivussa. Valmentaja Claude Julienin mukaan syyt ovat pelilliset. Ottelun aikana yleisö huusi Ribeiron nimeä.

Uuden kriisijoukkueen kruunaus New Yorkissa

Islanders- Capitals 1-4

Capitals on jo pitkään vienyt Islandersia mielensä mukaan, mutta nyt otteluun sisältyi paljon tavallista enemmän symboliikkaa. Islanders on ottamassa Capitalsin aseman kriisijoukkueena. Capitals voitti ensimmäistä kertaa kauden aikana toisen ottelun peräkkäin.

Olaf Kölzigin sanoin:

-Luulen, että me olemme menossa ylös, he alas. Jokin aika sitten he ohittivat meidät, mutta nyt menemme vastakkaisiin suuntiin.

Capitalsin voiton avainmiehet olivat maalivahti Kölzig ja maalin plus syötön keränneet Dainius Zubrus ja Jaromir Jagr. Myös supersyksyn pelannut Robert Lang jatkaa pistetehtailuaan, nyt mies saalisti kaksi syöttöpistettä.

Washington otti ohjat käsiinsä heti alussa. Oleg Kvashan 2+2-jäähyn aikana pääkaupunkilaiset iskivät kaksi maalia. Ensimmäisen maalin aikana synnistään kärsi rangaistusta myös Roman Hamrlik. Kolmannen maalin iski Joel Kwiatkowski ajassa 9.41.

Islandersin kapteeni Mike Peca alkaa olla kovan paineen alla. Miehen viimeisestä maalista on aikaa lähes kuukausi. Ottelun jälkeen kapteenin kommentit olivat yllättäviä:

-Monet ovat yrittäneet keksiä syytä lamaamme. En usko että on oikein mitään mitä voisimme tehdä. En ole psykologi. Se on Miken (Milbury) alaa.

Islandersin Mariusz Czerkawski oli sivussa epäsäännöllisen sydämensykkeen takia. Janne Niinimaa oli jäällä molempien tasakentällisillä syntyneiden Capitals-maalien aikana. Sean Bergenheim pelasi reilut 11 minuuttia.

Zherdev debytoi Ohiossa

Blue Jackets- Mighty Ducks 2-1

Venäjän armeijan yllättäen taakseen jättäneen Nikolai Zherdevin NHL-debyytti oli menestys. Viikon alussa Pohjois-Amerikaan saapunut Zherdev pelasi kymmenisen minuuttia ja pääsi yrittämään maalia 2-1-hyökkäyksessä. Columbuksen viime kesän ykkösvaraus otettiin lämpimästi vastaan joukkueen kotikentällä.

Zherdevin ei tarvinnut ottelua kuitenkaan ratkaista, sillä siitä huolehti toinen nuori tähti Rick Nash. Toissa kesän liigan ykkösvaraus saalisti tehot 1+1. Nash on tehnyt nyt jo 16 maalia, viimeisessä kuudessa pelissä tehot ovat peräti 6+2. Myös David Vyborny teki maalin ja sai lisäksi syöttöpisteen.

Mighty Ducks jäi pisteittä ensi kerran 11 otteluun. Tuttuun tapaan valmentaja Mike Babcock oli todella kriittinen ottelun jälkeen:

-Meidän pitää tarkistaa valmistautumistamme. Emme luistelleet, emme hallinneet kiekkoa emmekä painostaneet vastustajaa.

-Pisteputki oli hienoa asia, mutta fakta on se, että olemme 50% joukkue, ja taistelemme pudotuspelipaikasta siinä missä muutkin. Kun tarkasten tätä peliä, tuntuu siltä, ettemme ole niin hyviä kuin meidän pitäisi olla.

Sundin katkaisi Rangersin rimpuilun

Maple Leafs Rangers 5-4

Sunnuntaina New Yorkissa kohdanneet joukkueet ottivat uusinnan heti perään Torontossa. Vaahteranlehtiset olivat taas vahvempia. Toronto otti jo kuudennen peräkkäisen voittonsa. Putken pääarkkitehdit Matt Stajan ja Owen Nolan olivat jälleen vauhdissa. Yhdessä Harold Drukenin kanssa pelaava kaksikko on tehnyt tuhoisaa jälkeä viime peleissä.

Sunnuntain ottelu oli kiihkeä, mutta Torontossa päästiin kunnon vauhtiin. Ottelussa tapeltiin viidesti. Myös itse peli oli intensiivinen. Toronto kykeni voittamaan ottelun, vaikka ei pelannutkaan erityisen hyvin. Sekä Owen Nolan että voittomaalin tehnyt Mats Sundin iskivät maalinsa hakemalla vauhtia Rangers-maalin takaa, eikä valmentaja Glen Sather pitänyt tästä kehityksestä.

Gary Robertsin ollessa loukkaantuneena, Maple Leafs oli koonnut munat yhteen koriin. Sundinin ja Mikael Renbergin rinnalla viiletti ikinuori Joe Nieuwendyk, joka onnistui ja teki tehot 1+2. Ottelun jälkeen Nieuwendykkin keskittyi kehumaan lähinnnä Nolania.

Rangersin maalilla aloitti Jussi Markkanen, mutta Sather vaihtoi maalivahtia 3-1-tilanteessa. Mark Messierin peli jäi kesken miehen kolaroitua linjatuomarin kanssa. Mess sai ilmeisesti puujalan.

Tanabe luisteli ratkaisijaksi

Devils- Coyotes 1-3

Hyvin luisteleva puolustaja David Tanabe kuritti Devilsejä näiden kotihallissa. Tilanteessa 1-1 kolmannessa erässä kumpikin joukkue joutui vajaalle. Tanabe käytti tilan hyväksi ja syötti Chris Grattonin maalintekoon, ja saman 4-4-tilanteen aikana varmisti Coyotesin voiton tekemällä vielä tilanteeksi 3-1. Ymmärrettävästi sankarista ei ollut ottelun jälkeen epäilystä. Myös sankari itse oli tyytyväinen.

-Maalin jälkeen saatoin vain hymyillä. Ne olivat kaksi epätavallista vaihtoa sellaista joukkuetta vastaan, joka ei koko iltana juuri antanut muita mahdollisuuksia.

Coyotes on tehnyt jo yhdeksän maalia tasavajaalla, mikä oikeuttaa liigan kärkipaikkaan kyseisessä tilastossa. Pitkään tappioitta pelannut Devils on nyt pelannut muutaman pelin heikommin. Kapteeni Scott Stevens ei vielä ole huolissaan:

-Olemme hävinnet nyt mitä, kaksi kertaa 16 pelissä. En sanoisi tätä lamaksi.

Devils pelasi ilman Jamie Langenbrunneria, Scott Gomezia ja Colin Whitea.

-Loukkaantumiset häiritsevät joskus. Jamie on avainpelaajiamme ja Colinin puuttuminen sekoittaa puolustuksen rotaation. Ja myös Gomez pelaa vakiovaihtoja, valmentaja Pat Burns kommentoi.

Viime peleissä Kojootti Tyson Nash on päässyt esille aivan uudella tavalla. Ärsyttäjä teki kauden toisen maalinsa Devilsejä vastaan. Marginaalipelaajan pistepussi on kasvanut viime aikoina kohtuullista vauhtia Nashin omalla asteikolla.

"Eläin" kaatoi kruunupäät

Blues- Kings 4-1

Tutkapari Dallas Drake(2+1) ja Eric Nickulas (1+2) kampesi Los Angels Kingsin selälleen St. Louisissa. Tehot 2+1 kerännyt Drake sai ottelun jälkeen kehut mm. Keith Tkachukilta:

-Dallas on eläin. Meidän pitäisi ottaa mallia hänestä, sillä jäällä tarvitaan 20 tuollaista kaveria.

Sankari itse selitteli työmoraaliaan:

-Olen aina sanonut, etät jos en pelaisi yhtä kiihkeästi, en kestäisi pitkään tässä liigassa vaan istuisin penkin päässä.

Los Angeles aloitti ottelun maalivahtinaan Roman Cechmanek, mutta Cristobal Huet vaihdettiin maaliin jotta joukkue heräisi taistelemaan. Valmentaja Andy Murray haukkui joukkueensa ensimmäisen erän laiskuudesta. Loukkaantumisista kärsivä Kings ei saanut apua uudelta vahvistukselta Martin Strakalta, joka pelasi ensimmäisen pelinsä Kuninkaiden riveissä.

Ottelu pelattiin vintage-paidoissa. Tkachuk pelasi 800. NHL-ottelunsa. Miehellä on viimeisestä yhdeksästä pelistä kahdeksan maalia.

Donovan harhautti Toskalan

Flames- Sharks 3-1

NHL-joukkueet pelkäävät aina, että kaupatut pelaajat tulevat kummittelemaan. Sharks koki kummittelun yön ottelussa, kun jokin aika sitten joukkueesta myyty Miikka Kiprusoff masensi vierasjoukkueen. Vastapäisessä maalissa hyvän ottelun pelasi Vesa Toskala, jonka tieltä Kiprusoff myytiin.

Vastakkain oli kaksi joukkuetta, jotka ovat viime aikoina olleet hyvässä vireessä. Calgaryn kotiputki kesti kuusi peliä, joista joukkue ei hävinnyt yhtään varsinaisella peliajalla. Samalla Flames katkaisi Sharksin seitsemän ottelun tappiottoman putken.

Ottelun voittomaalin iski hyvässä vireessä oleva Shean Donovan rangaistulaukauksesta vain minuutti ennen toisen erän loppua. Donovanin kaatoi läpiajosta Scott Hannan.

-En ole koskaan laukonut rankkaria. Se oli todella jännittävää. Päätin vain laukoa, se oli ainoa asia jota ajattelin. Tein harhautuksen ja sain kiekon maaliin patjan alta.

Edellisen kerran Calgary sain rankkarin maaliskuun 15. päivä. Silloinkin maalissa oli Toskala, mutta tuolloin Toskala torjui Jarome Iginlan vedon. Kyseinen Iginla teki yön ottelussa kauden ensimmäisen maalin kotijäällä. Kapteeni voi tehottomuudestaan huolimatta olla tyytyväinen, sillä joukkue pärjää hyvin.

» Lähetä palautetta toimitukselle