Helmikuun viimeinen viikonloppu. KalPa-Team on varmistanut nousunsa II-divisioonasta Suomi-sarjaan – kolmanneksi korkeimmalle sarjatasolle. Joukkueen pelaajat juhlivat sarjanousua antaumuksella, onhan kyseessä merkittävä askel kuopiolaiselle kiekkoilulle.
KalPa Hockey Oy:ssa oli toivottu, että kenties joku päivä myös Kuopiossa päästäisiin lähelle samaa tilannetta kuin Jyväskylässä. JYPin tukena on Mestiksessä pelaava JYP-Akatemia, jonka eri edeltäjäjoukkueet ovat jalostaneet monta nuorta pelaajaa edustusjoukkueen tarpeisiin. Samasta kaupungista löytyy myös Suomi-sarjaa pelaava perinteikäs Diskos. Mainittakoon vielä, että keuruulainen KeuPa HT pelasi kuluneella kaudella jopa Mestis-karsinnoissa.
KalPan takana on ollut savolaisessa, etenkin kuopiolaisessa, jääkiekkoilussa jo vuosikausia tyhjää. Emäseuran alla nimellisesti pelannut KalPa-Team teki merkittävän askeleen kohti salaa ja hiljaa toivottua haavetta saada tukiranka keltamustalle edustusjoukkueelle.
Ehkäpä muutama vuosi pelaajien jalostamista ja lupaavien junnujen nostamista aikuisten peleihin, jonka seurauksena Kuopio saisi edustuksen myös Mestikseen?
Huhtikuun jälkimmäinen puolikas. On kulunut kaksi kuukautta sarjanousun varmistumisesta. KalPa-Teamin pelaajat kutsutaan palaveriin.
Joukkueen taloustilanne on ollut jo pitkään kehno. KalPa ei tukenut kuluneellakaan kaudella "Tiimiään" taloudellisesti millään tavalla. Pelaajat maksoivat koko lystin omasta pussistaan ja sponsoreita hankkimalla. Kausi maksoi noin 800 euroa sierainparia kohti.
Jotkut jo ounastelivat pahinta. Mitä jos rahaa ei olekaan tarpeeksi? Pystytäänkö sarjaan osallistumaan?
– Viesti joukkueen toimihenkilöiltä oli, että palaverissa julkistetaan ensi kauden valmentaja ja suunnitellaan tulevaa kautta, eräs joukkueen pelaaja kertoi. Rahaa oli kuulemma tarpeeksi.
Pelaajien ihmetykseksi paikalla oli heidän lisäkseen ainoastaan KalPa Hockey Oy:n hallituksen jäsen ja Juniori-KalPan urheilutoimenjohtaja Markku Keinänen. Keinäsen viesti joukkueelle oli tyly.
Joukkue on noin 10 000 euroa velkaa Juniori-KalPalle, eli toisin sanoen Siilinjärven Toivalassa sijaitsevalle jäähalliyhtiö Tuplajäät Oy:lle, jonka toimitusjohtaja Keinänen myös on. KalPa-Team harjoitteli ja pelasi kyseisessä hallissa – 13 kilometrin päässä Kuopiosta.
KalPa Hockey Oy on ilmaissut halunsa nostaa toinenkin aikuisjoukkue korkeammalle tasolle, mutta tämä on näkynyt ja kuulunut tähän asti ainoastaan valmentajan kannustavissa lauseissa. Tukea ei kuitenkaan haluta jatkossakaan antaa. Joukkueen taloustilanne on sen verran huono.
KalPa-Teamin budjetti oli kuluneella kaudella noin 55 000 euroa. Suomi-sarjassa pelaaminen vaatisi joukkueelta ensi kaudesta noin 120 000 euroa. 7,5 miljoonan euron liikevaihdolla operoiva seura ei siis halua tukea nimellisesti kattonsa alla toimivaa seuraa saadakseen mahdollisen tulevaisuuden farmijoukkueen samaan kaupunkiin.
Keinänen ilmoitti että seuran toiminta jatkuu, mikäli jokainen pelaaja hommaa 4000 euroa kassaan. Voi hankkia sponsoreita, voi maksaa suoraan omasta pussista.
"Olemme jo sponsoroineet KalPaa", kuului monen yrityksen vastaus. Joukkueen pelaajat ovat suurimmaksi osaksi 18-25-vuotiaita, joista suunnilleen puolet on vielä opiskelijoita. Yritäpä siinä raapia tuommoinen rahasumma kasaan.
Yhdeksi vaihtoehdoksi tarjottiin perustaa yhteinen joukkue tulevalla kaudella II-divisioonassa pelaavan Iisalmen Peli-Karhujen kanssa. Tämä ei kuitenkaan ole KalPa-Teamin 20 pelaajan kannalta järkevä vaihtoehto.
Koko joukkueen toiminta on siis päätetty ajaa alas. Lopullinen päätös ilmoitetaan todennäköisesti tämän viikon aikana, mutta hirveästi valoa tunnelin päässä ei näy. Vaihtoehdot ovat vähissä, ellei esimerkiksi jokin yksityinen rahoittaja puutu peliin. Nousuun kannustaneesta emäseurasta tähän ei siis kuulemma ole.
– Aika monen "pelaajaura" on nyt tässä. Ei ole mielekästä ajella näillä resursseilla Iisalmeen, vaikka yhteinen joukkue toteutuisi. Melkoinen palkinto seuralta siitä että pelasimme liian hyvin, KalPa-Teamin pelaaja huokaisi.
Pelaajat eivät ole tehneet mitään väärin. He ovat kitkutelleet joukkueena minimibudjetilla ja omilla rahoillaan jo useita kausia kohti korkeampia sarjatasoja – kohti KalPa Hockey Oy:n toivetta.
Päätös alasajosta on tyrmistyttävä.
KalPalla oli loistava mahdollisuus saada tulevaisuudessa toinen aikuisten joukkue tukemaan edustusjoukkueen toimintaa, mutta tämä tilaisuus on nyt menetetty.
KalPa-Teamin pelaajat olivat suurimmaksi osaksi Kuopiosta ja Siilinjärveltä, muutamia myös esimerkiksi Varkaudesta ja Keiteleeltä – siis joka puolelta maakuntaa. Uusia tulijoita olisi ollut, vieläpä selkeitä vahvistuksia Suomi-sarjan vaatimalle tasolle.
Maltillisilla satsauksilla karsinta Mestikseen olisi ollut muutaman vuoden sisällä silkkaa realismia. Lupaavimmat pelaajat ympäri maakuntaa olisivat päässeet kokeilemaan aikuisten pelejä ja kouliintuneet mahdollisesti tulevaisuuden liigapelaajiksi Niiralan jäälle. KalPan liigajoukkue olisi voinut laittaa pelaajiaan hakemaan tuntumaa omaan farmijoukkueeseensa, eikä ukkoja tarvitsisi passittaa Savonlinnaan asti.
Jyväskylässä homma toimii, miksi ei Kuopiossa? Miksi seura tieten tahtoen alasajaa toiminnan, jota on kannustanut? Valtava askel eteenpäin on saavutettu, mutta miksi tätä ei haluta ottaa?
Noin 70 000 euron lisäsatsaus on ymmärrettävästi melkoinen määrä rahaa seuralle, joka on muutenkin leikkaamassa budjettiaan pienentyneiden yleisömäärien ja heikomman urheilullisen menestyksen takia. Kyseessä on kuitenkin melko pieni rahasumma, jos mietitään pitkällä aikavälillä koituvia mahdollisia etuja.
KalPa Hockey Oy pitää kukkaronnyörit kurissa nyt väärässä paikassa. Olisiko tuon kokoluokan organisaatiossa ollut parempiakin säästökohteita?
Tästä päätöksestä kärsii kuitenkin koko savolainen jääkiekko. KalPa-Team olisi tulevaisuudessa ollut loistava "back office" liigajengille.