AL: Nathan Schnarrista tulee Ilveksen mies

LIIGA / Uutinen
Nathan Schnarr on tulossa Ilvekseen, kertoo Aamulehti.
Kuva © Valtteri Vainio www.valtterivainio.com
MAINOS: Kaikki Liiga, Mestis ja Mestarien liiga -ottelut MTV Katsomo+ Urheilu -tilauksella.
Aamulehti kertoo, että JYPiä tällä kaudella edustanut Nathan Schnarr siirtyy Ilvekseen.

Aamulehden tietojen mukaan JYPiä tällä kaudella edustanut Nathan Schnarr jatkaa uraansa liigajäillä Ilveksen paidassa. Kaksi kautta Suomessa kiekkoillut hyökkääjä iski jyväskyläläisille tällä kaudella 46 runkosarjaottelussa 17+17=34 pistettä.

26-vuotias Schnarr edusti ensimmäisellä liigakaudellaan Pelicansia, jota valmensi tuolloin nykyinen Ilves-luotsi Tommi Niemelä. Schnarr löi Lahdessa taululle 51 runkosarjapelissä 50 pistettä.

191-senttinen ja 82-kiloinen keskushyökkääjä laukoo oikealta. Vuoden 2017 kolmannen kierroksen Arizona Coyotesin NHL-varaus oli ennen Suomeen tuloaan pelannut vain Pohjois-Amerikassa. Aikuisiällä pelipaikka on ollut AHL:ssä ja sitä ennen juniorivuosina OHL:ssä. Hän on edustanut Kanadaa yksissä alle 18-vuotiaiden MM-kisoissa.

Pitkävedon kertoimet

  • 1
  • x
  • 2
  • 1
  • x
  • 2
Jukurit vs Pelicans
  • 2.86
  • 3.85
  • 2.26
Sport vs KooKoo
  • 3.05
  • 3.85
  • 2.16
Tappara vs K-Espoo
  • 1.82
  • 4.30
  • 4.15
TPS vs SaiPa
  • 2.42
  • 3.85
  • 2.66

» Lähetä palautetta toimitukselle