Kulunut kausi on ollut yhtä kurjuutta. Syyskaudella joukkue saalisti vain yhden voiton ja senkin vieraissa. Kaikkiaan Jää-Kotkat sai kasaan vaivaiset 7 pistettä sarjan aikana, kaksi voittoa, yksi tasapeli ja kaksi jatkoaikatappiota. Maalisarake näyttää 130 osumaa pakkasen puollelle. Jo ennen joulua oli jäähallin katsomossa hyvinkin tullut selväksi mihin tämä kausi päättyy. Moni povasi jo varmaa putoamistakin sarjaporrasta alemmaksi.
Oikeastaan voisi todeta, että se oli syksymmällä ”se toinen Jää-Kotkat”, joka taapersi pelistä toiseen. Viimeisissä kolmessa kotipelissä ei olisi äkkiseltään uskonut, että sama joukkue, joka kolistelee kaukalossa vastustajia laidalle ja paukuttaa kiekkoja kohti vastustajan maalia, oli se joka luisteli pää painuksissa joulutauolle.
Vuodenvaihteen jälkeen joukkueen peräsimeen tarttui Matti Keinonen. Raumalta saatiin kokonainen viisikko uusia pelaajia apuun ja sokeriksi pohjalle kokeneet Mika Laaksonen ja Jari Torkki liittyivät myös Jää-Kotkiin. Jo uppoavaksi tuomittu laiva sai uuden kapteenin ja kipeästi tarvitsemaansa lisämiehistöä. Kuin viimeisenä kantona kaskessa, valmistauduttaessa karsintoihin, joukkuetta vaivasi sitkeä kuume- ja vatsatautiepidemia, mutta nyt sekin alkaa olla voitettu kanta. Runkosarjan viimeisessä pelissä sarjavoittaja Jukurit oli jo ajoittain helisemässä kun sinipaidat eivät aikoneet luovuttaa sarjapisteitä ilman kunnon taistelua.
Huonosti menneen alkukauden jälkeen voisikin ajatella, että Jää-Kotkat on se joukkue, joka lähtee haastajana karsintasarjaan. Monella taholla varmaksi putoajaksi tuomittu joukkue ei tule sarjan aikana luovuttamaan yhtään pisteen puolikastakaan ilmaiseksi. Oma vaikutuksensa on myös varmasti sillä, että uusikaupunkilaiset ovat tottuneet Mestiksessä yhtä pykälää kovempaan tempoon. Pystyessään pelaamaan omaa aggressiivista kontaktipeliään, voivat ehkä hieman hitaampaan tahtiin tottuneet vastustajat olla vaikeuksissa liukkaitten ukilaishyökkääjien kanssa.
Kymmenen tärkeää peliä on siis Jää-Kotkilla vielä edessä ennen kesälomille lähtöä. Kuukauden päästä tiedetään, pystyykö uusikaupunkilaisjoukkue tekemään saman kuin niin monta kertaa ennenkin, nousemaan Fenix-linnun lailla uudestisyntyneenä tuhkastaan ja jatkamaan kohti kahdeksatta kauttaan Mestiksessä.