Kuopiolaisten sankarina hääri 19-vuotias maalivahti Mika Järvinen pysäyttämällä kiekon peräti 39 kertaa. Eniten nuorukainen oli työllistettynä ottelun kolmannessa erässä, kun hän joutui venymään kiekon eteen peräti 18 kertaa.
- Ihmetellen, kuinka tuollainen maalivahti on täällä torjumassa SM-liigaa, eikä pelaamassa nuorten MM-kisoissa, viittasi kotijoukkueen valmentaja Tuomas Tuokkola Järvisen tippumiseen kisakoneesta.
Nuori Järvinen piti KalPaa pystyssä erien aluissa ja Lukon ylivoimilla. Järvisen iltaan mahtui muutama todella näyttävä jalkatorjunta, jotka saivat kokea ainakin Petri Lammassaari ja Shayne Toporowski.
Ensimmäinen erä ratkaisi
Ensimmäinen erä oli todella kaksijakoinen, kun KalPa jäähyili ensin kolme kertaa ja heti perään oli Lukon vuoro kuluttaa yhtä monta kertaa jäähyaition luukkua.
- Saatiin siinä alussa ylivoimaa ja yllättäen heti perään oli meidän vuoro istua aitiossa. Siinä kahden miehen ylivoimalla sitten tapahtui ottelun ratkaisu. En missään nimessä halua viedä KalPalta kunniaa, koska he todellakin ansaitsivat voittonsa, pohdiskeli Lukon päävalmentaja Mika Toivola.
KalPan maalilla Mika Järvinen oli ajoittain helisemässä Lukon ylivoimapelien aikana, mutta ottelun sankari kesti tulituksen. Raumalaisten pelistä näkyi pieni flegmaattisuus ja kaikki pelaajat eivät olleet valmiita laittamaan itseään likoon.
- Ottelun alussa tehtiin vielä surutyötä vielä viime ottelusta, viittasi Toivola Juha-Pekka Haatajan ikävään loukkaantumiseen.
- Asenneongelmasta ei kuitenkaan ollut kyse, koska KalPahan voitti viimeksi Raumalla 2-3 ja tiedettiin heidän kykynsä, jatkoi Lukon päävalmentaja.
Lukon jäähyjen välillä ”oma koira” Otto Honkaheimo ehti käydä puraisemassa pienin palasen pois vierailijoiden selkärangasta. Entinen Lukon puolustaja pääsi vastahyökkäyksen päätteeksi laukomaan kiekon ohi hyvin pelanneen Petri Vehasen.
Kun Lukko ei käyttänyt etsikkoaikaansa hyväkseen, iski KalPa ottelun ratkaisut ylivoimalla. Tatu Savolainen komensi Mika Viinasen, Doug O´Brienin ja Janis Spruktsin nopeaan tahtiin jäähyaitioon.
Ensin entinen Lukon pelaaja Jarkko Kauvosaari laukoi todella komean ylivoimakuvion päätteeksi kiekon maaliin. Kiekko liikkui kuin entisellä punakoneella konsanaan, ja KalPan kapteenilla oli lopulta helppo työ viimeistellä ylivoimaosuma. KalPa jatkoi tehokasta ylivoimaa, ja miltei heti perään Jyri Junnila pääsi laukomaan kiekon maalin edustalta maalin kattoon.
Joskus vain kaikki onnistuu, kun vain paria minuuttia myöhemmin KalPan nuori Joonas Riekkinen pääsi avaamaan pistetilinsä SM-liigassa laukauksella etukulmasta. Maalia edelsivät pirteästi pelanneen Jyri Junnilan komeat harhautukset, ja lopulta Riekkinen pääsi viimeistelemään illan viimeiseksi jääneen osuman.
Maalivahdit ottelun parhaimmistoa
Ensimmäisen erän KalPan ilotulituksen päätteeksi molemmat maalivahdit tilkitsivät virheettömästi maalinsa. Lukon maalilla maajoukkuemaalivahti Petri Vehanen otti muutaman komean kopin.
Ottelun kolmelle ensimmäiselle maalille Vehanen ei mahtanut mitään. Kaksi kertaa KalPan pelaaja pääsi laukomaan kiekon miltei tyhjään maaliin ja Honkaheimon maalissa veskari oli vailla mahdollisuuksia. Ainoa tahra Vehasen iltapuhteeseen oli Riekkisen maali, joka livahti helpohkosti maaliin.
Kuopiolaisten maalilla Mika Järvinen pelasi unelmapelin. Ottelun kolmannessa erässä Järvisellä oli jo hieman tuuriakin, että KalPan maali pysyi puhtaana. Joka tapauksessa nollapeli oli nuorelle maalivahtilupaukselle uran ensimmäinen.
Lukon ja KalPan liigataival jatkuu uuden vuoden jälkeen. Raumalaiset kohtaavat kotonaan keskiviikkona 2.1. TPS:n, ja kuopiolaiset matkaavat puolestaan Poriin kiihkeään tyvipään kamppailuun Ässiä vastaan.