A-nuorten pudotuspelit: Jatkoon myös HIFK ja JYP

LIIGA / Artikkeli
Tiistaina pelattiin A-nuorten ratkaisevat puolivälierät. Tapparan ja Jokerien seuraksi välieriin liittyvät myös HIFK ja JYP.

Yleisö oli ottanut yllättävän hyvin juniorikiekko-ottelut omikseen. Helsingissä yleisömäärä oli 826 ja 1400. Aika hyvin vain pelkille puolivälieräpeleille. Kaikki kotijoukkueet eivät tao vastaavia lukemia edes välierissä tai finaaleissa.

Lopulta kotietu oli kuin olikin rautaa. Viimeisissä puolivälierissä runkosarjan 2. sijoittunut HIFK voitti Bluesin maalein 5-2 ja 3. sijaltaan matkaan lähtenyt JYP voitti Kärpät 3-1.

Välierät alkavat jo torstaina 11.3. otteluilla Tappara - Jokerit ja HIFK - JYP. Finaalipaikan saa kolmella voitolla, häviäjät jatkavat pronssiotteluun.

HIFK - Blues 5-2 (0-1, 3-1, 2-1)

Rutiini pudotti Bluesin jatkosta

Kokeneet maajoukkue- ja liigamiehet pelastivat välieräpaikan HIFK:lle kotihallissaan. Aiemmat tämän otteluparin voitot ovat menneet aina vierasjoukkueelle, joten voiton ottaminen viidennestä ja ratkaisevasta ottelusta oli etenkin henkinen voitto.

Blues menee tosin ensin johtoon Markku Flinckin alivoimamaalilla, mutta toisessa erässä HIFK:n Aleksi Putkonen tasoittaa tilit.

Kuten aiemminkin tässä ottelusarjassa, jälleen HIFK:n tykkikentällinen hoitelee voiton kotiin. Ensin Pasi Salonen muuttaa helsinkiläisten johdoksi 2-1 toisen erän puolivälissä ja paria minuuttia myöhemmin lisää itse johtoa 3-1:een Jermu Porthenin syötöstä.

Blues ei juurikaan jäähyllä istunut (kuten ei myöskään HIFK) mutta niistäkin puolet oli väärän vaihdon ja varusteen tasoisia turhia jäähyjä, jotka ehkä olisi pystynyt välttämään.

Kolmannessa erässä HIFK:n tähtikenttä jatkaa ristiretkeään Bluesin alueella. Harri Hautajoki lisää johtoa 4-1:een alivoimalla, mutta hetkeä myöhemmin Bluesin Pentti Nöyränen pääsee kaventamaan ylivoimalla vielä 4-2:een HIFK:n Heikki Laineen istuessa jäähyllä.

Laine kuitenkin korjaa erheensä sinetöimällä ottelun lopputulokseksi 5-2, keiden muidenkaan kuin Lennart Petrellin ja Hannu Pikkaraisen syötöstä. Blues yrittää vielä saada HIFK:ta kiinni kuudella kenttäpelaajalla, mutta aika ei riitä.

Näin tästä parista siis jatkoon HIFK, joka saa välierissä vastaansa JYPin.


JYP - Kärpät 3-1 (1-0, 1-0, 1-1)

JYP kotiyleisön tuella välieriin

Jyväskylässä nähtiin lopulta mielenkiintoinen puolivälierä JYPin ja Kärppien välillä. Vaikka ottelu ei ollut tasoltaan kauden huippuja ollutkaan, jännitystä riitti taatusti lähes loppuun asti. Tällä kertaa juniorikiekosta sai nauttia täysin maksutta, ja Hippoksen jäähalliin tiensä löysikin 1400 ihmistä, mikä on tässä vaiheess juniorien pudotuspelejä jo huippuluokan saavutus.

Kärpät oli siistinyt peliään sitten edellisen Jyväskylän-visiiittinsä jälkeen. Virheisiin ja hölmöilyihin ei kummallakaan ollut varaa. Hyvin todennäköistä myös oli, että ottelun avausmaalin tehnyt joukkue olisi myös vahvoilla jatkopaikan lunastajaksi.

JYP sai ylivoimamahdollisuuden jo ensimmäisellä minuutilla, mutta tuosta ei jälkipolville jäänyt mitään merkittävää kerrottavaa. Toisen mahdollisuuden se sai avauserän puolivälissä ja silloin napsahti useampikin käsipari yhteen. Kärppien Ville-Valtteri Reijasalo huitaisi maalin edustalla JYPin Henrik Forsbergia naamaan ja lähti kärsimään kakkostaan. JYPin aikaansaamien ylivoimakuvioiden avulla ei sademetsiä pelasteta, mutta siltikin Pirkka Lahtisen veto upposi Kärppä-vahti Joni Myllykosken taakse. Oululaisten leiristä ei vielä suurta paniikkia näkynyt, vaikka avauserän jälkimmäisen puoliskon ylivoima onnistuttiin toheloimaan täysin lukuun ottamatta Jaakko Järvitalon pesislyöntiä, jonka kuitenkin JYPin 17-vuotias maalivahtilupaus Aleksis Ahlqvist korjasi parempiin säilöihin. Toisessa päässä Joni Myllykoski tuntui olevan melko epävarma, ei niinkään parhaimmillaan.

play offs-tunnelmia

17-vuotiaat kärpänkaatajat Ahlqvist ja Leppänen [lue lisää]

Kaiken playoff-tohinan keskellä pelaajat olivat ilmeisesti unohtaneet, minne niitä kiekkoja olisi pitänyt paiskoa. Maaliin hei, ei toimitsijaparkoja salatähtäimellä päihin! Kolme kiekkoa toimitsija-aitioon noin 1,5 erän aikana alkaa lähennellä ainakin Hippoksen omaa ennätystä.

Toisessa erässä Kärpät sai mahdollisuutensa, kun JYP sortui jäähysumaan ja päätuomari Tatu Savolaiseltakin taisi olla sandaalit hiekkatiellä kateissa. Sen verran outoja tuomioita välillä vihellettiin, niin Kärpille kuin JYPillekin. Kärppien tehottomuus ylivoimalla on kuitenkin vertaansa vailla. Välillä JYPin alivoimien aikana kentällä oli jopa kaksi pelaajaa ilman mailaa, mutta siltikään Kärpät ei onnistunut rikkomaan kuparista. Yleisön seasta alkoi jo kuulua naurunsekaisia hymähdyksiä, hermostumista kotijoukkueen turhiin jäähyihin ja Savolaisen epämääräiseen tuomarilinjaan.

Kun Kärpille ei kelvannut, JYPille kelpasi. Ajassa 36.25. Kärppien nuori Risto Korhonen saa toisten mielestä kyseenalaisen jäähyn melko harmittomasta kontaktitilanteesta. Harmittavan tuosta tekee se, että ennen kuin jäähy on ehtinyt täyttyä tulostaululla seisoo 2-0. Maali on kuin maltillisten ohejiden käyttökirjasta. Turo Asplund pelaa tilanteen viivalta Myllykosken reviirille, jonka nurkilta uuteen loistoon noussut Henrik Forsberg kiertää Myllykosken mutkalle ja heittää sitten kiekon helposti sivusta maaliverkkoon.

haastattelu

Petri Mattilan mietteitä ottelun jälkeen[lue lisää]

Kolmannessa erässä pelin taso laski selvästi ja loppu tuntuikin olevan vain satunnaista pelailua. Kärpät kuitenkin toheloi itsensä vielä kahden miehen alivoimalle, jonka aikana yksi ottelusarjan tähdistä, Erkka Leppänen, laukoi sydämensä kyllyydestä päin Myllykoskea. 3-0.

Tommi Paakkolanvaara kavensi vielä ottelun loppuluvuiksi 3-1 ajassa 19.30. Se ei Kärppiä enää jaksanut kiinnostaa, ja pian kaukaloon lensikin summerin soitua kasa rantapalloja.

JYPillä ei suurempia vaikeuksia ollut kotipeleissään. Välierissä tahti saattaa olla aivan toinen, kun vastaan tulee astetta kovempi joukkue, HIFK nuorten maajoukkueen tähtineen.


Aiemmat jutut A-juniorien pudotuspeleistä:

8.3. Tapparan ja Jokerien A-juniorit välieriin

7.3. A-junioreissa kaikki ottelusarjat jatkuvat sunnuntaina

4.3. Toisella puolivälieräkierroksella tasoiteltiin voittoja

2.3. Pudotuspelit pyörähtivät käyntiin

» Lähetä palautetta toimitukselle