Mestiksen hallituksen kokouksessa päätettiin pitää kausi 2020-2021 keskeytettynä. Sarja on ollut keskeytettynä marraskuusta lähtien.
Kaikki seurat ilmaisivat halunsa jatkaa kautta siten, että toiminta on vakaalla pohjalla taloudellisesti. Mestiksen hallitus kokoontuu uudelleen viimeistään 3. maaliskuuta, mutta aiempikin kokoontuminen on mahdollinen. Seurat odottavat Opetus- ja Kulttuuriministeriön päätöstä mahdollisista valtionavustuksista.
– Haluamme selvittää kaikki mahdolliset vaihtoehdot, jotta voisimme pelata vaikka ilman yleisöä. Totesimme yhdessä, että tuntuisi pahalta päättää kauden päättämisestä jos on pienikin mahdollisuus jatkaa pelaamista, kommentoi Mestiksen operatiivinen johtaja Olli Aro tiedotteessa.
Mestiksessä, kuten Liigassakaan, ei tällä hetkellä ole mahdollista pelata jäähallissa olevan yleisön edessä.
− Halusimme odottaa tähän päivään asti aluehallintovirastojen päätöksiä koskien mahdollisten yleisötapahtumien sallimista. Oletettavissa on tällä hetkellä, että yleisörajoitukset tapahtumien osalta jatkuvat pitkälle kevääseen ja tämän takia haluamme vielä selvittää perin pohjin kaikki mahdolliset vaihtoehdot pelaamiselle, vaikka ilman yleisöä, sanoi Aro.