Antti Pennanen avasi sanaista arkkuaan tuomareista - "Ihan tsoukki"

MESTIS / Uutinen
Antti Pennanen ei sulattanut tuomareiden tuomioita lauantaina.
Kuva © Antti Varonen
Jukureiden ja K-Vantaan ottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa Antti Pennanen avasi sanaista arkkuaan liittyen tuomareihin. Pennanen ei ollut tyytyväinen niin Jukureiden kuin K-Vantaankaan jäähyihin.

Ottelussa tuominneiden Jarno Heikkisen ja Kimmo Laakkosen vihellykset eivät miellyttäneet Jukureiden päävalmentajaa. 

− En malta olla sanomatta noista Laakkosesta ja Heikkisestä. Jostain syystä en pysty käsittämään, että miten ne ei pysty nousemaan tämän pelin tasolle, jukurikäskijä tylytti.

− Olen koittanut puhua joukkueen kanssa tuosta jäähytasapainosta, mutta ei se nyt pelkästään meistäkään näköjään ole kiinni.

Jukurit joutui ottelun loppuhetkillä alivoimalle, kun Joonas Sammalmaa tuomittiin istunnolle koukkaamisesta vain viisitoista sekuntia ennen ottelun päätöstä.

− Tuo viimeinen jäähy, joka me saatiin tuossa lopussa, niin olihan se ihan tsoukki. Ihan uskomaton jäähy tuohon väliin, kun mietitään pelin luonnetta, mikä näissä pudotuspeleissä on.

− Jostain syystä niin eilen kuin tänäänkin me jouduttiin lopussa alivoimalle.

− Kyllä Vantaallekin tuli vähän huonoja jäähyjä kanssa. Ei muuta, kiitos, Pennanen päätti puheenvuoronsa.

Lehdistötilaisuuden jälkeen Pennanen kävi kiivassanaista keskustelua otteluvalvojan kanssa. Erityisesti mikkeliläisryhmän kauden aikana saamien kaksiminuuttisten määrä herätti kysymyksiä jukuriluotsissa.

− Mitä sinä sanot niille (tuomareille). Hymyilet ja sitten ne tulee taas tänne, Pennanen paukutti.

− Miten se voi mennä noin? Alan oikeasti epäillä, kun se jäähytasapaino on ollut koko kauden ajan noinpäin. Me ollaan saatu koko sarjassa toiseksi eniten kakkosia. Miten sinä vittu selität sen, Pennanen päätti keskustelun.

» Lähetä palautetta toimitukselle