Lahden Pelicans pietarilaisyritykselle?

LIIGA / Uutinen
Venäjän suurimman urheilulehden Sport-Ekspressin mukaan pietarilainen energiajätti on lähdössä tukemaan talousvaikeuksiin joutunutta Pelicansia. Sopimusneuvotteluissa on puhuttu myös seuran ostamisesta.

Liigajumboksi jäänyt, pahoissa talousvaikeuksissa painiva Pelicans on käynyt jo kuluneen kauden aikana neuvotteluja mm. venäläisrahoittajien mukaan tulosta. Sport-Ekspress-lehden mukaan pietarilaisyhtiöt Lenenergo ja Sankt-Petersburgskie energetitseskie seti ovat kiinnostuneet Pelicansin rahoittamisesta.

Lenenergo on energia-alan suuryritys, joka on toiminut aiemmin Venäjän pääsarjassa pelaavan SKA Pietarin pääsponsorina. Sport-Ekspress pitää myös mahdollisena, että venäläistaho ostaa Pelicansin kokonaisuudessaan.

» Lähetä palautetta toimitukselle