Sharksin Korolyuk oli kierroksen tähti, Lightning voitti vaisun Flyersin

NHL / Uutinen
NHL:n molemmat konferenssifinaalit jatkuivat torstaina. Philadelphia Flyers esitti heikon näytöksen kotiyleisönsä edessä ja Tampa Bay Lightning nappasi vierasvoiton sekä johdon ottelusarjassa. Myös Calgary Flames jäi ilman kaipaamaansa voittoa kotiyleisön edessä, kun Sharks kavensi Flamesin johdon otteluvoitoissa 2-1:een.

Flames – Sharks 0-3

San Jose Sharks sai kaipaamansa voiton Calgary Flamesista joukkueiden kolmannessa kohtaamisessa. Pakkovoiton edessä ollut Sharks jätti Flamesin tämän kotiyleisön edessä maaleitta ja otti vakuuttavan 3-0-vierasvoiton.

Meneillään olevissa pudotuspeleissä Flames on pelannut paremmin vieraskentällä kuin kotiyleisön silmien edessä. Vieraskaukalossa Flames on voittanut pelaamastaan yhdeksästä pudotuspelikamppailusta peräti seitsemän, mutta Calgaryssä joukkueen saldo on kolme voittoa ja neljä tappiota.

Edellisessä ottelussa muutaman maalin helponnäköisesti päästänyt Sharks-vahti Evgeni Nabokov torjui nyt erinomaisesti. Nabokoville kirjattiin 34 torjuntaa, kun hän pelasi kolmannen nollapelinsä näissä pudotuspeleissä. Flamesin Miikka Kiprusoff pysäytti kiekon 21 kertaa.

Sharks oli tehnyt myös yhden muutoksen kokoonpanoihinsa edellisen ottelun jälkeen. Runkosarjassa joukkueen toiseksi paras pistemies ollut Nils Ekman sai tehdä tilaa 20-vuotiaalle saksalaishyökkääjä Marcel Gocille, joka pelasi kolmannen ottelunsa näissä pudotuspeleissä. Ekman on pelannut vaisut pudotuspelit eikä ole onnistunut maalinteossa.

Ensimmäinen erä oli maaliton, mutta toista erää oli pelattu reilut seitsemän minuuttia, kun Sharks siirtyi johtoon. Alexander Korolyuk antoi syötön vapaana olleelle Vincent Damphousselle, joka nousi maalia kohti ja yllätti Kiprusoffin rystyvedollaan. Flames oli edellisen kerran ollut tappiolla toisen kierroksen neljännessä pelissä Detroit Red Wingsia vastaan.

Tämän jälkeen Flames painosti ja Nabokov esitti muutaman komean torjunnan niin toisessa kuin kolmannessa erässäkin. Flamesin painostaessa kolmannen erän lopulla ja hakiessa tasoitusta Sharks pääsi iskemään.

Wayne Primeau sai pelattua Korolyukin läpiajoon, kun Flames menetti kiekon hyökkäysalueellaan. Korolyuk purjehti läpi ja nosti kauniisti rystyltä 2-0-osuman, kun varsinaista peliaikaa oli pelaamatta vajaat kaksi minuuttia. Reilu minuutti myöhemmin Korolyuk teki toisen osumansa tyhjään Flames-maaliin.

Sharksin kolmannen maalin jälkeen Flames-kapteeni Jarome Iginla menetti malttinsa ja otti 22 minuutin arvosta rangaistuksia epäurheilijamaisesta käytöksestä. Lisäksi Flamesin Chris Simon tappeli Sharks-pakki Mike Rathjen kanssa. Calgaryn pelaajat ilmeisesti tulkitsivat Korolyukin maalia edeltäneen tempun tarkoitukselliseksi provosoinniksi. Korolyuk pysähtyi ja laukoi kiekon tyhjään maaliin vasta Calgary-puolustuksen päästyä lähelle maalia.

Ottelusarjan neljäs peli pelataan sunnuntaina.

Lightning jatkaa tappioitta vieraskentällä

Flyers – Lightning 1-4

Tampa Bay Lightning kokosi itsensä edellisen ottelun ruman 6-2-tappion jälkeen ja kukisti Philadelphia Flyersin tämän kotikaukalossa 4-1-lukemin. Samalla Lightning siirtyi Itäisen konferenssin finaalisarjassa johtoon otteluvoitoin 2-1.

Flyersille tappio kotihalli Wachovia Centerissä oli ensimmäinen tämän kauden pudotuspeleissä, sillä joukkue oli voittanut kuusi aiempaa kotiotteluaan. Sen sijaan Lightning jatkaa virheetöntä vierasputkeaan, sillä joukkue on voittanut kaikki viisi vierasotteluaan näissä pudotuspeleissä.

Myös Lightningin venäläismaalivahti Nikolai Khabibulin oli jälleen erinomainen ja muistot edellisestä ottelusta oli pyyhitty pois. Khabibulin torjui ottelussa 24 kertaa. Flyersin maalivahti Robert Esche pelasi kenties pudotuspelien huonoimman pelinsä. Lightning yllätti hänet neljästi 26 laukauksella.

Lightning käytti hyväkseen Eschen huonon päivän jo heti ensimmäisessä erässä, kun joukkue teki kaksi helpohkoa maalia. Erää oli pelaamatta reilut seitsemän minuuttia, kun Cory Stillmanin hieman siniviivan jälkeen lähtenyt ranneveto sujahti Eschen hanskapuolelta sisään.

Muutama minuutti myöhemmin Lightning pelasi ylivoimalla ja Esche päästi jälleen helponnäköisen maalin. Dave Andreychuk vei kiekon keskeltä sisään Flyers-alueelle ja antoi heti pienen syötön sivulle Ruslan Fedotenkolle. Fedotenko vetäisi b-pisteen paikkeilta ja Esche sai hanskaansa väliin, mutta kiekko lipui maaliin.

Toinen erä oli maaliton, vaikkakin Flyersilla oli erässä useampi mainio paikka kavennukseen. Kotijoukkueella oli myös epäonnea, sillä kolme kertaa kiekko pysähtyi tolppaan.

Flyers kavensi heti kolmannen erän alussa. Kapteeni Keith Primeau pelasi kiekon maalille ja kiersi itse maalin takaa toiselle kulmalle. Primeau oli oikeassa paikassa oikeaan aikaan, sillä kiekko ajautui miehen lapaan b-pisteen yläkaarelle ja hän läväytti 2-1-kavennuksen. Flyersin riemu jäi lyhyeksi, sillä 43 sekuntia myöhemmin Martin St. Louis antoi mahtavan avaussyötön omalta alueelta Vincent Lecavalierille, joka pääsi läpiajosta iskemään 3-1-osuman.

Lightning iski lopullisen ratkaisun ottelulle tekemällä 4-1-maalin kauniin syöttelyn päätteeksi vajaat 12 minuuttia ennen ottelun päätössummeria. St. Louis toi kiekon hyökkäysalueelle sisään ja antoi syötön keskelle Andre Roylle. Roy syötti nopeasti kiekon takaisin b-pisteen yläkaarelle menneelle St. Louis’lle, joka siirsi kiekon suoraan toiselle maalinkulmalle Brad Richardsille, joka pisti kiekon maaliin.

Flyersin Joni Pitkänen seurasi joukkueensa peliä toisen kerran peräkkäin katsomosta. Pitkänen saanee kuitenkin seuraavassa pelissä peliaikaa, jos Marcus Ragnarssonin rannevamma estää ruotsalaisen pelaamisen. Fredrik Modinin maila osui vahingossa laukauksen jälkeen Ragnarssonia ranteeseen ensimmäisen erän alussa eikä hän palannut enää pelaamaan.

Ottelusarja jatkuu lauantaina.

» Lähetä palautetta toimitukselle