Kolmesti NHL:n parhaana puolustajana palkittu 33-vuotias Niklas Lidström allekirjoitti kahden vuoden jatkosopimuksen, joka pitää miehen vuosipalkan nykyisessä 10 miljoonassa dollarissa. Meneillään oleva kausi on Lidströmille jo kolmastoista NHL:ssä ja Detroit Red Wingsin organisaatiossa. Hän on pelannut yhteensä 1016 NHL-ottelua ja on tehnyt näissä 726 pistettä. Plus-miinus -sarakkeesta puolestaan löytyy mukava lukema +277.
Tällä kaudella Lidströmin tehot ovat olleet uran keskiarvoja vaatimattomammat. Kun runkosarjan viimeinen ottelu on vielä pelaamatta Lidströmin pistesaldo 81 ottelussa on hänelle vaatimaton 38.
Tomas Holmström, 31, kuuluu myös Red Wingsin runkopelaajiin. Meneillään oleva kausi on hänelle jo kahdeksas Detroitissa. Holmström tunnetaan todellisena kaukalon ikiraatajana ja roskamaalien erikoismiehenä. Tuore sopimus kattaa seuraavat kolme vuotta. Holmström olisi saanut tulevana kesänä UFA statuksen.