Kolmannessa erässä räjähdysmäisen nousun tehnyt Ilves sai kotiyleisönsä jälleen hurmioon. Illan suurimpiin sankareihin kuulunut Joonas Rask oli ottelun jälkeen innoissaan. Kolmannen erän maalikimara ihmetytti myös Ilves-hyökkääjää.
– Ei kyllä ihan hetkeen ole ollut tuollaista [kolmatta erää]. Upea juttu.
Vastustajan leirissä HPK:n päävalmentaja Harri Rindell lähes kihisi kiukusta omiensa esityksen suhteen.
– Ajauduttiin pois pelisuunnitelmasta kolmannessa erässä.
Ottelun loppuratkaisu syntyi Santeri Alatalon taklattua Mark Leetä päähän. Ilves sai viidellä kolmea vastaan ylivoimamahdollisuuden ja käytti sen. Rindell oli pettynyt Alatalon ajattelemattomuuteen.
– Nuori pelaaja haluaa olla innokas, mutta ei saa unohtaa analyyttista puolta. Eihän tuollaista taklausta sitä paitsi ole olemassakaan.
Kaksi erää homma HPK:n hanskassa
Ilves aloitti ottelun hyvin, mutta ensimmäisen mainoskatkon aikana HPK otti pelin haltuunsa ja näytti pitkään hoitavan homman kotiin kohtalaisen kevyesti. Kotijoukkueen ainoa iso maalipaikka kahdessa ensimmäisessä erässä tuli Matias Myttyselle alivoimalla miehen kieputettua HPK-pakit solmuun ja ujutettua kiekon ohi Teemu Lassilan. Maaliviivalta kiekon pelasti kuitenkin kädellään ruotsalaispuolustaja Mathias Porseland.
Vielä saman ylivoiman aikana HPK rankaisi. Teemu Kesä ajoi itsensä ulos alivoimaneliöstä ja Miikka Männikkö jäi täysin vapaaksi maalin eteen. Hienosti pelannut Jani Hurme oli tilanteessa aseeton.
– Kerho kontrolloi peliä mennen tullen. Meillä ei jalka liikkunut tarpeeksi, Ilves-käskijä Juha Pajuoja myönsi.
Vieraat iskivät toisessa erässä toistamiseen muutamaa hetkeä myöhemmin. Hurmeen heikko purku ja Antti Bruunin hapuilu omassa päässä tarjosivat HPK:lle ylivoimahyökkäyksen, jonka se käytti tyylikkäästi. Porseland ja Arsi Piispanen syöttivät ja Ilves-kasvatti Antti Roppo pääsi puraisemaan entistä seuraansa napakalla rannelaukauksella.

Kahden erän jälkeen tilanne oli HPK:n hyväksi 2-0. Lassilalle oli kertynyt torjuntoja vain 11 kappaletta ja hämeenlinnalaispuolustajat Marko Tuulolan johdolla saivat ajettua Ilveksen hyökkäykset kauttaaltaan kulmiin. Kolmas erä todisti kuitenkin jääkiekon kummallisuutta parhaimmillaan.
Ilves siirtyy johtoon – kolme kertaa
Hämeenlinnalaisten kahdessa erässä hankkima kahden maalin johto ei kolmannessa erässä kauaa kestänyt. Uskonsa jo vähitellen menettämässä ollut yleisö pääsi tuulettamaan ensimmäisen kerran ajassa 41:20. Alle kaksi minuuttia tästä, Ilves oli siirtynyt sensaatiomaisesti jo johtoon. Rask ja Toni Rajala maalasivat komeilla yksilösuorituksilla ja Jesse Niinimäki pääsi niittamaan Rajalan erinomaisesta syötöstä.
– Kolmeen minuuttiin tapahtui niin paljon. Ei näitä pysty aina järjellä selittään, Pajuoja kommentoi.
Jotta tarina ei olisi ollut liian perinteinen, HPK taisteli itsensä tasoihin. Piispanen ja Janne Kolehmainen luisteluttivat Ilveksen kolmosketjua ja Piispanen löysi syötöllään vapaasti maalia kohti nousevan HIFK-lainan Eddie Del Grosson. Las Vegasin miehen laukaus oli sähäkkä ja meni maaliin. Tänään tehot 1+2 nakuttanut Rajala unohti tilanteessa miehensä. Pajuoja ei kuitenkaan alkanut miestä liikaa sättimään.
– Jos toiseen päähän tekee samaan tahtiin, niin se riittää.
Hurmioitunut Ilves ei lannistunut takaiskusta. Reilu minuuttia myöhemmin maalivalo syttyi jälleen toisessa päässä. Upean kolmannen erän pelannut Ilveksen kakkosketju pääsi iskemään johto-osuman. Matias Sointu avasi Matias Myttyselle, joka nousi maalille ja näki maalin kulmalla nousseen Raskin. Syksyn onnistuja Rask pääsi lyömään jo kauden kuudennen osumansa.
– Myttynen antoi maaliin tosi hienon passin, Rask hehkutti.
Tässä vaiheessa olisi luullut ottelun jo vihdoin ratkenneen. HPK oli kuitenkin täysin eri mieltä. Noin neljä minuuttia ennen ottelun loppua Myttysen syöttö epäonnistui omassa päässä. Kerhon kultakypärä Ville Viitaluoma nappasi kiekon ja pisti sen nopeasti hyökkäysalueen poikki Juuso Puustiselle, joka latasi laatan taas Hurmeen taakse.
– Siinä vaiheessa viimeistään sanoman olisi pitänyt mennä perille, että meidän on pelattava joukkueena, Rindell tuskaili.

Ottelua on helppo verrata Ostos-tv:n mainosten hehkutukseen. Aina, kun luulee sen olevan ohi, löytyy jotain uutta. HPK tasoitti ajassa 56:08, vaan eipä tässä vielä kaikki. Rindellin sanoma joukkuepelistä ei mennyt perille ja valkopaidat sähläsivät kaikki pisteet tamperelaisille.
Lassilan ja Alatalon kerättyään itselleen kahden minuutin rangaistukset Ilves pääsi räjäyttämään hallin riemun kattoon viimeisen kerran. Ylivoima viidellä kolmea vastaan ei vielä tuottanut tulosta, mutta Alatalon jäähyn vielä ollessa voimassa Antti Bruun ratkaisi. Rajala ja Niinimäki siirtelivät kiekon Bruunille, jonka armoton rannelaukaus pöllytti verkkoa Lassilan selän takana.
Loppulukemat viimeisteli Ilveksen kultakypärä Lee ensimmäisellä SM-liigamaalillaan. Vaikka kaksi ensimmäistä erää eivät suuria tarjonneetkaan, jätti viimeinen erä varmasti muistoja monien mieliin.
– Ehkä tässä yritetään saada ihmisiä halliin, Pajuoja vitsaili joukkueiden järjestämästä thrilleristä.
Rindell kehui joukkueensa suoritusta kahdessa ensimmäisessä erässä, mutta huokaili kolmannen erän tapahtumakulkua oman joukkueensa osalta.
– Paljon on vielä oppimista, paljon uusia asioita.
HPK:sta eniten esiin sekä hyvässä, että pahassa mielessä nousi HIFK:sta lainalla oleva puolustaja Del Grosso. Puolustuspäässä kolmannessa erässä eniten helisemässä oli etenkin Jukka Laamanen. Kotijoukkueesta ei tällä kertaa heikkoa lenkkiä juuri löytynyt. Ilotulituksesta vastanneet Rask ja Rajala olivat tänään joukkueensa hyökkäyspelin johtohahmoja.