Yhdysvaltalainen Ryan Lasch, 24, oli viime kaudella ruotsalaisseura Södertäljen toiseksi paras pistemies. Hän saalisti 55 runkosarjaottelussa 12+18=30 pistettä ja karsintasarjan 10 ottelussa 4+5=9 pistettä, mutta kausi päättyi pettymykseen ja joukkueen putoamiseen Elitserienistä.
Pienikokoinen (173cm / 79kg) Lasch ponnisti Elitserieniin USA:n yliopistosarjojen kautta. Pelicansissa häntä odottaa yksi ennestään tuttu mies, joukkuetoverina Södertäljessä pelannut Markus Seikola.
Laschin Pelicans-sopimus on yksivuotinen.
– Saimme mitä halusimme. Lasch on vikkelä ja taitava. Hänellä on erinomainen pelikäsitys ja uskon hänestä olevan meille paljon iloa, Pelicans-luotsi Kai Suikkanen luonnehtii.
Lasch saattaa tuoda Suomeen mielenkiintoa myös kaukalon ulkopuolelta, sillä hän on aktiivinen kirjoittaja yhteisöpalvelu Twitterissä. Hänen Twitter-tilinsä löytyy tämän linkin takaa.
Pekka Jormakka siirtyy Lahteen kahden vuoden sopimuksella, johon sisältyy tryout-pykälä. Hän on Jyväskylässä kiekkoilevan veljeskolmikon nuorin lenkki, sillä isoveljet Tuomo ja Kaarlo ovat myös edustaneet JYPiä ja D Teamia liiga- ja Mestis-tasolla.
Jormakka, 20, on pelannut SM-liigaa yhteensä 28 ottelua tehoin 2+5=7 ja Mestistä 77 saalistaen 38+21=59 pistettä.
Vanhoista lahtelaiskasvoista Pelicans-paidassa jatkaa hyökkääjä Marko Pöyhönen. Hänen sopimuksensa on yksivuotinen.