Aatos Koivu debytoi pudotuspeleissä – oli vielä aamulla lähdössä Lahteen: "Otan sen asenteen, että pelaan maanantaina"

LIIGA / Haastattelu
Aatos Koivu teki pudotuspelikasteensa aikuisten tasolla lauantaina.
Kuva © Tiia Mahkonen

Lappeenrannan SaiPa teki ison ryöstöretken Turkuun, kun lappeerantalaiset hakivat TPS:stä 2−1-voiton.

SaiPan ja TPS:n välinen ottelusarja on nyt tilanteessa 2−2 ja ratkaiseva viides ottelu pelataan Lappeenrannassa maanantaina.

TPS:n riveissä nähtiin lauantaina pudotuspelidebytantti, kun turkulaisen kiekkokoulun kasvatti Aatos Koivu pääsi ensimmäistä kertaa kentälle Liigan pudotuspeliottelussa. Hänet oli merkitty SaiPa-sarjan avausotteluun TPS:n ylimääräiseksi hyökkääjäksi, mutta siinä ottelussa nuorukainen puri ainoastaan mailantuppea vaihtoaitiossa.

Vasta 18-vuotias Koivu oli ottelun jälkeen maltillinen kovasta tappiosta huolimatta. TPS johti ottelusarjaa jo 2−0, mutta piskuinen SaiPa on noussut sarjassa jo tasoihin.

− Ottelu oli hyvin vauhdikas ja jalkojen piti olla koko ajan liikkeessä. Tänään hukkasimme kiekkoja aivan liikaa väärissä paikoissa. Ei todellakaan ollut sellainen peli, mihin me parhaimmillaan pystymme, Koivu analysoi hetki ottelun jälkeen.

Pelipäivän aamuna Koivu ei ollut vielä tietoinen, että illalla hän taistelisi TPS:n liigamiehistön mukana.

− Tänään aamulla olin U20-joukkueen mukana ja ajatuksissa oli, että pelaan heidän kanssaan Lahdessa. Sain kuitenkin aamulla tiedon, että pelaan täällä (liigajoukkueessa).

Varsinkin avauserässä hyökkäyspäässä maaliuhkaa luonut Koivu pelasi Palloseuran kolmosketjussa yhdessä Topias Haapasen sekä Jean-Christophe Beaudinin kanssa.

Liigan tilastojen mukaan Koivulle kirjattiin jääaikaa hieman yli viisi minuuttia. Koivulle tilastoitiin ottelussa kolme laukausta.

− Omasta mielestäni pelasin hyvin. Sen mitä pääsin pelaamaan, niin jätin kentälle jonkinlaisen jäljen, Koivu kertoi itsevarmasti.

Ottelusarja huipentuu siis Lappeenrannassa tulevana maanantaina. TPS:n kokoonpano on elänyt hieman viime otteluissa ja lauantain ottelusta kokoonpanosta puuttui ruotsalaishyökkääjä Lukas Wernblom. Itseluottamusta uhkuvan Koivun nälkä kasvaa syödessä.

− Otan kyllä sen asenteen, että pelaan maanantaina.

Pitkävedon kertoimet

  • 1
  • x
  • 2
  • 1
  • x
  • 2
Pelicans vs Jukurit
  • 1.79
  • 4.15
  • 3.95

» Lähetä palautetta toimitukselle