Tyvipään taisto Espoossa

LIIGA / Ennakko
Lauantaina Blues saa vieraakseen Pelicansin, joka joutuu jatkamaan liigaurakkaansa ilman Pasi Nurmista. Kotijoukkue Blues on ottanut kolme voittoa edellisestä neljästä ottelusta, mutta on pystynyt nousemaan vasta yhden sijan sarjataulukossa.

Myös SaiPa on ollut viime ajat hyvässä vireessä ja voittanut kolme edellistä otteluaan, joten lappeenrantalaiset ovat pisteen Bluesin edellä. Bluesin ero kymmenenteen sijaan on tosin kaventunut jo neljään pisteeseen, ja kaventamiseen on hyvät mahdollisuudet myös lauantaina. Kymmenentenä oleva JYP matkustaa HPK:n vieraaksi.

Nurminen poissa, entä sitten

Pelicansin edellisestä voitosta on kulunut jo lähes kuukausi. 12. lokakuuta kaatui Lukko maalein 5-2. Sen jälkeen pistesaldo on kasvanut viiden rankkaritappion myötä. Muutenkin Pelicans on ollut heikko rangaistuslaukauksissa, sillä tilillä on seitsemästä kilpailusta vain yksi voitto, joka tuli Bluesista joukkueiden kohdatessa ensimmäisen kerran tällä kaudella.

Vaikka Pelicans onkin odotetulla paikalla eli liigan jumbona, ei sen sovi kuitenkaan hävetä esityksiään. Pasi Nurminen oli arvokas tuki joukkueelle, ja hänen lähtönsä ei voi olla vaikuttamatta joukkueesseen. Ensimmäinen peli ilman Nurmista toi kuitenkin pisteen Ässiltä. On vielä kysymysmerkki, pelaako maalissa lauantaina Jaakko Suomalainen vai Karri Rämö.

Blues piristymässä

Blues vastaavasti aloitti kauden katastrofaalisesti, ja sen seurauksena päävalmentaja Hannu Virta sai lähteä. Sen aikaa meni jonkun aikaa, kun oli epäselvää kuka valmentaa, mutta nyt Pekka Rautakallio on ottanut selvästi vastuun. Blues on ottanut kuluneen viikon aikana vierasvoitot niin Raumalta kuin Oulusta erityisesti ulkomaalaisvahvistusten kunnostautuessa. Phoenixin työsulkuapu Krys Kolanos on osoittautunut oivaksi vahvistukseksi, ja myös Donald MacLean on piristymään päin.

Kun Bluesin hyökkäyksessä suuri osuus on ulkomaalaisilla, puolustuspäässä tilanne on täysin toisenlainen, sillä se on täysin kotimaisten pelaajien varassa. Se on kuitenkin toiminut, sillä päästettyjen maalien määrässä Blues on puolenvälin paremmalla puolella. Maalivahtikaksikko Mika Oksa - Jere Myllyniemi on varsin tasainen. Oksa on pelannut kaksi edellistä, Bluesin voittoon päättynyttä ottelua ja näin ollen olisi luontevaa jatkaa voittavalla vahdilla.

Loukkaantumiset vaivana kokeneella osastolla

Bluesin riveistä puuttuvat koko kauden sivussa olleet Markku Hurme ja Juha Ylönen, sekä kapteeni Rami Alanko ja Kari Kalto. Myös Pelicans joutuu tulemaan toimeen ilman kapteenia. Toni Koivusen lisäksi sivussa on puolustaja Santeri Heiskanen.

Joukkueet ovat kohdanneet Espoossa yhteensä 15 kertaa laskien mukaan Kiekko-Espoon ja Reippaan. Espoolaiset ovat juhlineet voittoa yhdeksän ja lahtelaiset neljä kertaa. Viimeksi Pelicans vei pisteet Lahteen tammikuussa 2002.

» Lähetä palautetta toimitukselle