Mikko Rantanen selvisi säikähdyksellä

MAAJOUKKUE, NHL / Uutinen
Rantasen huili jäi yhden ottelun mittaiseksi.
Kuva © Mike Stobe / NHLI via Getty Images
Lauantain ottelusta sivussa ollut Mikko Rantanen on pelikunnossa ja matkalla Montrealiin Suomea edustamaan. 4 Nations Face-Off -turnaus on jo aivan kulman takana.

Toimittaja Elliotte Friedman tiesi viestipalvelu X:ssä kertoa, että Carolina Hurricanesin lauantaisesta ottelusta alavartalovamman vuoksi sivussa ollut Mikko Rantanen on pelikunnossa ja matkalla Montrealiin, jossa hän edustaa Leijonia alle viikon päästä käynnistyvässä 4 Nations Face-Off -huipputurnauksessa.

Vastikään Colorado Avalanchesta Hurricanesiin siirtynyt suomalaistähti lukeutuu takaiskuja kokeneen leijonalauman ehdottomasti tärkeimpiin pelaajiin, kun maailman parhaat kanadalaiset, yhdysvaltalaiset, ruotsalaiset ja suomalaiset kiekkoilijat iskevät yhteen tiiviissä turnauksessa.

» Lähetä palautetta toimitukselle