Ennakko-odotukset illan ottelulle ovat varsin hyvät, sillä vieraaksi tuleva ja sarjan jumbopaikkaa miehittävä Kotkan Titaanit on saanut viime peleissään putken kulkemaan aiempaa paremmalle temmolla. Myöskin voitto-tappio-tahdilla edennyt Kouvolan KooKoo esittää tällä hetkellä kannattajilleen varsin nautittavaa jääkiekkoa, josta ei vauhtia saati vaarallisia tilanteita puutu.
Joukkueiden aiemmat kohtaamiset ovat kummatkin kääntyneet loppuhetkillä KooKoon hyväksi mahdollisimman niukalla yhden maalin erolla. Marraskuussa kouvolalaiset nappasivat voiton Titaaneista rangaistuslaukausten jälkeen lukemin 4-3 ja joulukuun alussa Kotkassa mitelty taisto meni niin ikään KooKoon nimiin, nyt varsinaisen peliajan jälkeen 2-3-lukemin.
Jo näiden tulosten luulisi sytyttävän nälkäisen vierasjoukkueen, joka varmasti tahtoo ryövätä mukaansa täydet pisteet sekä helpottaa omaa tukalaa oloaan sarjan hännänhuippuna. KooKoo puolestaan tahtoisi säilyttää hyvät asemat Mestiksen kärkipäässä sekä naulata lopullisesti Kymenlaakson kuluvan kauden kiekkoherruuden omiin nimiinsä voittamalla ottelun ja pitämällä pisteet kotonaan.
Titaanit nälkäisenä Kouvolaan
Titaanit esitti menneellä viikolla ehkäpä kauden parasta pelaamistaan kotkalaisten kukistettua kahdessa kotiottelussaan niin Jukurit kuin Salamatkin. Etenkin 1-0-voittoon rangaistuslaukauskilpailun jälkeen päättyneessä Jukurit-kamppailussa Titaanien peli-ilme oli todella raikas ja joukkue taisteli suurella sydämellä loppuun asti viimeisenä lukkonaan hienoja torjuntoja napsinut Kai Tillanen.
Salamoita vastaan punapaitojen maalihanat aukesivat ensimmäistä kertaa kuluvalla kaudella oikein toden teolla, joten apinat tälläkin osastolla on Kotkassa heitetty pois selästä. Syyt pelillisen ilmeen parantumiselle ja sitä kautta pistepussin täyttymiselle kotkalaisten päävalmentaja Kari Rauhanen löytää varsin yksinkertaisista asioista.
– Saimme vihdoin ja viimein kasattua neljä tasapainoista hyökkäysketjua, joista jokainen pystyy tarvittaessa maalintekoon sekä suojelemaan omaa maalia. Tämän seurauksena pystymme vaihdosta toiseen pitämään yllä hyvää tempoa pelissä ja pelaamaan lyhyttä vaihtoa, joten kaikki pysyvät ottelun aikana tuoreina.
Kahdesta perättäisestä voitosta huolimatta titaanileirissä ei tuudittauduta hyvän olon tunteeseen, saati aleta rakentelemaan loppukauden osalta järjettömiä pilvilinnoja. Eroa suoran säilyjän paikalle on edelleenkin matkaa yli toistakymmentä pistettä. Jos Kotkassa halutaan kausi päättää runkosarjaan, on jäljellä olevista peleistä napsittava kovaan tahtiin pisteitä.
– Pelaamisemme tarvitsee edelleen jatkuvaa kehitystä emmekä totisesti saa muutaman voiton myötä luulla, etteikö töitä tarvitse enää tehdä täydellä teholla. Oikominen asiassa kuin asiassa pitää viimeistään nyt jäädä pois kaikkien otteista ja toistojen kautta pyrimme entisestään jämäköittämään peruspelaamistamme entistä paremmalle tasolle, jatkaa Rauhanen.
Kiekkokarnevaalin isäntäjoukkue KooKoota ei kotkalaisleirissä ole seurattu sen kummemmin kuin muitakaan vastustajia. Edelleenkin kotkalaisten oma pelaaminen ratkaisee eniten ja kunhan se toimii viime viikolla nähdyn kaltaisesti, kykenee Titaanit haastamaan minkä tahansa joukkueen tiukkaan taistoon ottelun voitosta.
– Täältä tulee nälkäinen porukka KooKoon vieraaksi, joka janoaa lisää pisteitä ja ennen kaikkea voittoja plakkariinsa, kommentoi titaanipiiskuri.
Titaanit tulee Kouvolaan lähes samalla miehistöllä, kuin millä se kepitti Jukurit ja Salamat. Viime lauantaisen Salamat-ottelun kokoonpanoon ainoat muutokset tekevät pelihommiin palaavat puolustajat Janne Ruohola ja Jani Haapalainen. Poissa kotkalaisvahvuudesta ovat sen sijaan puolustaja Tomi Pylväläinen, Tuomas Gärdström ja Mikko Haapanen sekä hyökkääjä Jaakko Viljanen.
Loukkaantumiset KooKoon huolena
Viime viikko oli varsin onnistunut rupeama KooKoolle. Lähtökohtien oltua aika vaikeat, kiitos loukkaantumisten ja muiden poissaolojen, kykeni sarjan kärkisijoja havitteleva kouvolalaissikermä silti esittämään kaksi tasapainoista esitystä. 1-5-vierasvoittoa SaPKosta seurasi kunniakas taistelu TuTon vieraana 3-1-tappioon päättyneessä kamppailussa.
Pitkän voittoputken ennen joulua kehittäneen KooKoon tehot ovat levänneet pitkälti kanadalaiskaksikon George Nistas-Kory Baker harteilla, mutta miesten jouduttua sivuun loukkaantumisten vuoksi kykeni muu pelaajakatras paikkaamaan tehovajetta varsin mukiinmenevästi.
Etenkin Savonlinnassa KooKoo rohmusi tehoja tasaisesti koko pelaajistolta, eikä TuToakaan vastaan tarvinnut hävetä tappiosta huolimatta. KooKoo jopa hallitsi kamppailua Turussa, vaikka ei kovin lähellä voittoa missään vaiheessa ollutkaan. Jos mukana olisi ollut edes joku ykköshyökkääjistä tai vastassa huonompi puolustus, olisi nyt nähdyllä esityksellä paikkoja ja sitä myötä maalejakin ropissut enemmän.
KooKoon tilanne ei ole tällä hetkellä kuitenkaan hirveän huolestuttava, vaikka kärkimiesten puuttuminen tuleekin pelissä näkymään. Kärkipelaajien puuttumista kompensoi kuitenkin kouvolalaisten todella rautainen peruspelaamisen taso, jolla KooKoo vetää vertoja jopa TuTolle. Perustaso on korkea ja jo joukkueen rutiinisuoritus riittää pitkälle, kun monella muulla vastustaja taso heittelehtii paljonkin.
Aiemmat kohtaamiset Titaanien kanssa ovat olleet tiukkoja vääntöjä, jossa armoa ei ole annettu eikä sitä ole myöskään pyydetty. Tämän toteaa myös kouvolalaisten päävalmentaja Vladimir Kolek.
– Olemme olleet kahdessa aiemmassa kohtaamisessa niukasti parempia. Tiukka paikallispeli tulee varmasti nytkin. Titaanit on parantanut otteitaan ja taistelevat loppuun asti. He voittivat kotonaan Salamat ja Jukuritkin.
Hyökkäyksessä ei ole juurikaan muutoksia. Kanadalaishyökkääjien ja Mikko Liukkosen ollessa edelleen sivussa vastuu maalinteosta siirtyy jälleen muiden harteille. Yksi vastuun kantajista olisi voinut olla Kotkasta joulukuussa Kouvolaan siirtynyt ja viime ottelussa maalin tehnyt Oskar Essen, mutta hänkin puuttuu ottelusta tiistaina sattuneen loukkaantumisen johdosta. Ensi viikoksi on KooKoo-leiriin luvassa jo helpotusta.
– Päivän hyvä uutinen oli se, että Kory [Baker] palaa mukaan ensi viikolla. Myös Matti Huilla saattaa pelata jo ensi viikolla. Georgen [Nistas] tilannetta katsotaan rauhassa, toteaa Kolek.
Hyökkääjistä lukumäärällisestikin jo pulaa kärsivä KooKoo saa vastapainoisesti puolustajia kahdeksan kappaletta mukaan Titaaneita vastaan käytävään otteluun. Loukkaantuneina olleet Antti Sierman ja Petri Partanen palaavat pelaavaan kokoonpanon, kuten selkävaivaisena viime viikon huilannut runkopakki Jarno Virkkikin.
Loukkaantuneiden kirjoissa ovat puolustajista enää vain koko kauden missaava Jussi Onnela sekä keskiviikkoisesta ottelusta poskiontelutulehduksen takia sivussa oleva Ville Vuorisaari. Hyökkääjistä sen sijaan huilaavat jo edellä mainittu viisikko Nistas, Baker, Essen, Huilla ja Liukkonen sekä kautensa polvivammaan päättänyt Jukka Korhonen.
Kouvolan kiekkoillassa suuren urheilujuhlan tuntua?
Kolumni Kouvolassa jahdataan yleisöennätystä
[lue lisää] |
Kauden kolmas Kymenlaakson paikalliskamppailu mitellään Kouvolan jäähallissa varsinaisessa karnevaalitunnelmassa, kun kotijoukkue KooKoo järjestää yhdessä paikallisten yritysten kanssa ilmaisottelun johon odotetaan suurta määrää jääkiekonystäviä paikan päälle.
Mahdollisesti normaalia runsaslukuisempi yleisö tuo otteluun oman latauksensa, jota niin KooKoon päävalmentaja Kolek, kuin Titaanien virkaveli Rauhanenkin pitävät vain hyvänä asiana. Yleisön kannustus saattaa sen sijaan vaikuttaa pelaajiin hyvinkin erilaisilla tavoilla.
– Se riippuu ihan pelaajasta. Joku saattaa vähän jännittää, mutta joku toinen taas voi nostaa tasoaan. Toivottavasti tulisi paljon yleisöä, tuumaa Kolek.
- Ei sitä yleisöä niin huomioi siinä pelin tuoksinassa, mutta kivahan se on pelaajien pelata ja valmentajien valmentaa jos on kova meteli hallissa. Ainakin pelaajat saavat siitä päälle kovan tsempin ja halun näyttää osaamistaan. Hyvä matsi on varmasti tulossa, puolin ja toisin, mietiskelee Rauhanen.