Saako Jokerit kotiedun takaisin
Muuta
Usein sanotaan, että pudotuspeleissä joukkueen syvyyksistä nousee esille todellisia raatajia ja uusia sankareita. Näin kävi ensimmäisessä osaottelussa, kun Kärppien kolmosvitja latoi kaikki joukkueensa neljä osumaa. Trio Tommi Paakkolanvaara, Teemu Normio ja Mikko Alikoski vaelteli runkosarjassa ajoittain pahasti varjojen mailla ilman pisteitä, mutta heti tosipelien alkaessa se iski tehot tiskiin.
Juuso Riksmanista povattiin runkosarjan perusteella pudotuspelien hahmoa, mutta avauspelin perusteella maalivahti oli tavallinen kuolevainen. Todennäköisesti mies kuitenkin kokoaa itsensä ja on jälleen hyvässä iskussa lauantai-iltana. Kärppien vahti Tuomas Tarkki sen sijaan nosti jälleen tasoaan, kun kopeille on todella tarvetta.
Toisessa kohtaamisessa on mielenkiintoista nähdä, millä taktiikalla Jokerit Raksilaan hyökkää. Perjantain ottelussa haettiin vasta tuntumaa vastustajaan, mutta lauantaina voi rytistä jo eri malliin. Todennäköisesti helsinkiläiset pyrkivät isäntäjoukkueen iholle kiinni ja yrittävät täten sekoittaa Kärppien konseptia. Pelkällä peruuttelulla Jokerit tuskin Oulussa pärjää, joten hyökkäyspelissäkin täytyisi joidenkin pelaajien nousta esiin.
Kaikenkaikkiaan ensimmäinen kohtaaminen sujui siten, kuten Kärpät halusikin. Jokereiden täytyy alle vuorokaudessa punoa uudet juonet, jos helsinkiläiset eivät halua, että sarja on ohi ennen kuin he huomaavatkaan.
Ottelu 1:
- Otteluraportti: Kärpät selvästi edellä Jokereita
- Haastattelu: Paakkolanvaara petraa taas pudotuspeleissä
Ennakkopaketti
- Analyysi: Ympäri mennään, yhteen tullaan
- Dialogi: Clash of Titans - parin toimittajan silmin
- Haastattelu: Corso ja Andersson - SM-liigan paras ulkomaalaisduo